عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر کشور سازنده نام تجاری بر ارزش ویژه برند

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تاریخچه برند

گفته شده که کلمه برند زندگیش را به عنوان اسم در زمان نوردیک های باستان(ساکنان قدیمی اسکاندیناوی)آغاز کرده و به تدریج به فعل تبدیل شده می باشد. هزاران سال فبل کشتی سازان وایکینگ کشتی هایی را که می ساختند نام گذاری می کردند. برند قرن هاست که در اطراف ما به عنوان مسئله ای برای تشخیص کالاهای یک تولید کننده از تولید کننده ی دیگر هست. نامگذاری همچنین در زمانهای قبل برای علامت گذاری احشام به مقصود اظهار مالکیت آنها بهره گیری می شده می باشد.

نیمه ی دوم قرن 19 میلادی بود که بهره گیری از برند به عنوان وسیله پیشرفته ی بازار یابی تکامل پیدا نمود. انقلاب صنعتی و سیستم های جدید ارتباطی این امکان را برای شرکت ها به وجودآورد تا برند خود را در مناطق گسترده تری تبلیغ کنند. در اواخر قرن 19 کامیونها، در حالی که مملو از انواع مختلف و شناخته شده ی دارو بودند به حومه شهر های آمریکا حرکت کردند. این داروها اگر چه محتویات نسبتاً یکسان داشتند،اما تأثیر آنها در موفقیت برند ها غیر قابل اغماض استو تنباکو و دارو های انحصاری طریقه ها را تعیین می کردند. به تدریج برند ها به جای محدود ماندن در قیمت پایین و توزیع محلی،جهش بزرگی را به سمت کالاهای با کیفیت در بازار های انبوه انجام دادند. فرایند تولید و بسته بندی بهبود پیدا نمود و تبلیغات بسیار زیاد گردید. تغییراتی هم در قانون علامت تجاری ایجاد گردید. اما با وجود اینکه برند گستش پیدا نمود،مدیریت آن به همان شکلثابت ماند و مالکین و مدیریان شرکت ها مسؤلیت آن را بر عهده داشتند. در دوره بعد از جنگ جهانی اول برند ها در جایگاه واقعی خود قرار گرفتند. تبلیغات بطور روز افزون افزایش پیدا نمود و تحصیل برندها با موفقیت انجام گردید. در این دوره مصرف کنندگان فورد را می خواستند نه وسیله حمل و نقل موتوری.آنها بیشتر از سیرز خرید می کردند تا جاهای دیگر. کم کم شرکت ها شروع کردند به تملک تعدادی از برند هایی که قادر بودند بصورت انبوه تولید،توزیع و فروخته شوند. و پیچیدگی،تقسیم کار وظیفه ای را تشویق می نمود. جدایی وظایف تولید،بازار یابی وفروش از یکدیگر به شدت تشویق می گردید.

در دهه1960 تبلیغات تلویزیون به عنوان یکی از وسایل (شاید وسیله اصلی) ارتباطات بازار یابی ظهور نمود. تأکید بر ارزش های تولید محصول،جای خودش را به برند داد و در دهه 1970 برند دروازه ای برای ورود به انواع ویژه ای از سبک زندگی گردید. رویکرد سبک زندگی،متمرکز بر فرق مصرف کننده بود. در دهه 80 افزایش جهانی شدن تجارت بربرند نیز اثر گذاشت. ایجاد برند های جدید به صرفه نبود. پس شرکت ها به سمت برند های جهانی رفتند تا بتوانند دامنه محصولاتشان را پوشش دهند. در این دهه شرکت ها فهمیدند که ارزش واقعی شرکتها دارایی های فیزیکی آنها نیستند. حتی ضرورتاً جریان عادی شرکت نمی تواند ارزش واقعی شرکت باشد،بلکه این برند ها هستند که ارزش های واقع شرکت را نشان می دهد.در واقع تحولی در درک برند ایجاد شده بود. شرکت ها برای خرید برند هفت یا هشت برابر درآمد آن را پرداخت می کردند. نستله،رونتری مکنتاش را به سه برابر ارزش بازار آن خرید که این 26 برابر درآمد آن بود. پس عملاً برند به ترازنامه راه پیدا نمود. در اواخر دهه 80 بود که ارزش برند به عنوان یک دارایی در ترازنامه منعکس گردید.

این اتفاق در اروپا،زودتر از ایالت متحده افتاد. هر چند که برند های عصر ما نشان می دهد که آمریکایی ها در پیشرفت برند آهنگ سریعتری نسبت به همتایان اروپایی داشتند که این موضوع ممکن می باشد ، تا حدودی به خاطر جایگاه جغرافیایی باشد.شرکتهای آمریکایی بر خلاف اروپاییها بازار ملی همگن بسیار گسترده ای داشتند و در حالیکه فعالیت های بازاریابی تبلیغاتی وسیعی را در آمریکا و سایر کشور های انگلیسی زبان انجام می دادند،اروپاییها تازه یاد می گرفتند که با فرهنگ های مختلف (با اختلاف جزئی) کشور های خاص انطباق ایجاد کنند(عبدی سنقر آبادی،1391 :20-19).

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4 ) اهداف پژوهش

هدف اول: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری

هدف دوم: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر قدرت نام تجاری

هدف سوم: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر آگاهی از نام تجاری

هدف چهارم: مطالعه تأثیر قدرت نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری

هدف پنجم: مطالعه تأثیر آگاهی از نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری