عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر کشور سازنده نام تجاری بر ارزش ویژه برند

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف برند

برند در ظاهر یک کلمه ساده می باشد اما بسیار پیچیده بوده و دارای معانی مختلفی می باشد. انجمن بازار یابی آمریکا برند را اینگونه تعریف می کند : یک نام،علامت،نماد،طرح و یا ترکیبی از آنها می باشد که هدف آن شناسایی و مجزا کردن کالاها و خدمات یک فروشنده و یا گروهی از فروشندگان از رقبای آنها می باشد. برند بر اساس نقشی که اعمال می کند،ارزشی که دارا می باشد و از همه مهم تر اینکه به چه کسی مربوط می گردد،می تواند معانی مختلفی داشته باشد. برای صاحبان برند،برند به عنوان یک وسیله متمایز سازی مطرح می باشد. برای بهره گیری کنند گان برند،ممکن می باشد برند یک ارتباط عاطفی قوی با آنان مستقر کند. در سطح پیشرفته تر یک برند نه تنها نشان دهنده محصولات و خدمات تولیدی توسط یک شرکت می باشد بلکه نماینده خود شرکت و سیاست های آن نیز می باشد. برند تنها ارتباط دهنده بین مشتری و شرکت نیست بلکه چهره شرکت هم برای مشتریان و هم برای جامعه می باشد(فان،2005 :342).

هر برند تحت تأثیر مشتریان و رفتار و توجه آنها به برند می باشد که خود آنها نیز تحت تأثیر متغیر هایی هستند که با هم در تعامل می باشند. این فاکتورها شناخت برند و مشتری را تحت تأثیر قرار می دهند که خود نشان دهنده این می باشد که برند چگونه به ارزش های خود تعلق دارد. ارزش برند به هنون یک دارایی ناملموس شرکت به شمار می رود که در نهایت در فاکتورهای مالی شرکت انعکاس می یابد(وو،2009 : 1558). ایجاد یک برند روشی می باشد از خلق تصویری خاص که قابل شناسایی برای عموم بوده و معرف سازمان یاشرکت خاصی باشد. این برند می تواند از طریق زیادی مانند اینترنت ساخته گردد. برند ترکیبی ازتصویر،رنگ ،لوگو و فونت می باشد که درک بیننده از سازمان و شرکتی خاص را ایجاد می کند(گیر،2011 : 67).

برند حاصل اعمال،حوادث،واقعیت ها،جایگاه ها و گام های ایجاد خود در گذشته می باشد. شکی نیست که یک برند در آغاز بایستی موجودیت خود را به اثبات برساند و سپس از طریق آن تصویری از دنیای ایده آل خود ارائه دهد. اما بایستی گفت برند چیزی غیر از وفاداری و نماینده ماهیت کالا بودن نیست لذا امروزه هدف سازمان های مدرن تجاری این می باشد که کاری کنند که مشتریان به صورت روانشناسانه با آنها بمانند هر برند بایستی پایداری مخصوص به خود و قوانین مخصوص به خود در جهت ایجاد پایداری و ثبات داشته باشد(فیرونی و تیترتون،2009 : 23). برند به عنوان مجموعه ای از ویژگی های عملکرد و ارزش های نمادین می باشد و فرایند برند سازی اتصال این ویژگی ها به برند به مقصود افزودن ارزش به آن برند می باشد. موفقیت برند بستگی به برجستگی،فرق،نیرومندی و تعهد آن دارد و قدرت برند نیز به توسعه روابط عاطفی با مشتری وابسته می باشد(گو و گاورز،2010 : 56).

تعریف اینکه برند چیست کار ساده ای به نظر می رسد اما در واقع بسیار پیچیده می باشد و آن را می توان تشبیه به یک نقاشی احساس نمود که از دور وقتی به آن نگاه می کنید فقط یک تصویر دیده می گردد اما وقتی نزدیک تر شده و دقیق به آن نگاه می کنید ، در می یابید که از ابعاد بسیاری تشکیل شده می باشد. برند نیز همینگونه می باشد :

یک برند مجموعه ای از تجربیات مشتری از شرکت و محصولات آن می باشد . برای مثال برند مایکروسافت این تصویر را از خود ایجاد کرده بود که شرکت تعهد دارد محصولاتی بهتر،براقتر و مفید تر بسازد.

برند مجموعه ای از منافع کارکردی و احساسی ،ویژگی ها،تجربیات،آیکون ها و نمادها می باشد. همانند برند Coke که در هنگام ورودش کسی فکر نمی نمود به این شهرت برسد اما با بهره گیری از ارتباط احساسی با مشتری توانست به چنین جایگاهی دست یابد.

– یک برند اتصال شرکت به علایق،خواسته ها و نیاز های مشتریانش می باشد.

– برند چیزی می باشد که مشتریان وفادار شرکت را باز می گرداند.

– برند وسیله ایست که شرکت معانی کالا و خدمات خود را از طریق ان می رساند.

به گونه کلی برند دارایی نهایی شرکت می باشد. برند سرمایه گذاری بر روی کالا و خدمات می باشد به طوری که آن را فراتر از صرفاً یک کالا یا خدمت می برد. اگر برند به گونه صحیح مدیریت گردد منافع زیادی در بردارد و اگر اشتباه مدیریت گردد ممکن می باشد کشنده هم باسد و شرکت را نابود کند (زیمان و برات،2002 : 41-39).

شکل زیر سلسله مراتب اصول برند را نشان می دهد اینکه برند چگونه توسط مشتری باور شده و چگونه ارتباط قوی دو طرفه بین مشتری و برند مستقر می گردد.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4 ) اهداف پژوهش

هدف اول: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری

هدف دوم: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر قدرت نام تجاری

هدف سوم: مطالعه تأثیر کشور سازنده نام تجاری بر آگاهی از نام تجاری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هدف چهارم: مطالعه تأثیر قدرت نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری

هدف پنجم: مطالعه تأثیر آگاهی از نام تجاری بر ارزش ویژه نام تجاری