35 خاصیت شگفت انگیز جعفری برای سلامتی | سبزیجات

جعفری یکی از سبزیجاتیه که بسیار مغذیه و فواید سلامتی عجیبی داره که واسه درمان بیماریای جور واجور استفاده میشن،در این مقاله شما رو فواید سلامتی جعفری بیشتر آشنا می کنیم.

سرویس سبک زندگی فردا: جعفری یکی از سبزیجاتی هست که زیاد ندیده گرفته شده هست. اما اذن بدین بگیم، اگه خواص جعفری رو بدونین، مثل دیگه سبزیجات شروع به ستایش اون می کنین. به خاطر همین، به نقل از بازده این مطلب رو ثبت کردیم. در این جا در مورد خواص جعفری و این که چه طور زندگی شما رو خوب تر می کنه گفت وگو می کنیم. به خوندن ادامه بدین.

جعفری چیه؟

جعفری یه گیاه گل دار و محلی منطقه مدیترانه هست و به عنوان ادویه، گیاه و سبزیجات کاشت می شه. جعفری، مثل همیشه رنگ سبز روشن داره و در آب و هوای میونه رو به شکل دوساله و در منطقه های گرمسیری و نیمه گرمسیری به شکل یه ساله هست.

جعفری واسه شما خوب هست؟

این تموم موضوع هست. ویتامین K موجود در جعفری، اون چیزی هست که شما رو تحت تاثیر قرار میده. جعفری، ۵۷۴ ٪ درصد ارزش مجاز هر روز این ماده مغذی رو داره و ویتامین C. موجود در اون بیشتر از سه برابر پرتقال هست. جعفری پر از مواد مغذی لازم دیگه مثل ویتامین A، آهن، مس و فولات هم هست. آهن موجود در جعفری، دو برابر اسفناج هست.

این مقایسه ها به شما نشون میده که جعفری چه خوراکی عجیبی هست.

بله، جعفری در بر دارنده ترکیب منحصربه فردی از روغنای فرار و ترکیبات دیگه س که زندگی شما رو آسون تر می کنه. مثل اوژنول که واسه جلوگیری از بیماریای لثه، مثل یه بی حس کننده و ضد عفونی کننده عمل می کنه. خواص زیاد دیگری هم هست که اونا رو در این مطلب پوشش دادیم.

جعفری خیلی واسه شما خوب هست و در شکلای جور واجور متفاوت پیدا میشه.

شکلای جور واجور متفاوت جعفری

سه نوع جعفری هست:

جعفری با برگ فرفری- که جعفری معمولی می گن، این نوع جعفری مثل همیشه به عنوان تزئین در سوپا، خورشا و دیگه غذاا به کار میره.

جعفری با برگای پهن- که جعفری ایتالیایی هم می گن و عطر اون از جعفری با برگای فرفری زیادتر هست. این نوع هم در خورشا و سوپا و حتی سالادا و سسا کاربرد داره.

هامبورگ- جعفری آلمانی یا ریشه شلغم مثل هم می گن که کمتر معروف هست. این نوع جعفری به دلیل برگ هاش کاربرد داره، اما ریشه شلغم مثل اونم به شکل کبابی یا سرخ شده یا خرد شده واسه سوپا و خورشا استفاده می شه.

ارزش تغذیه ای جعفری

اصل

ارزش تغذیه ای

درصد RDA

انرژی ۳۶ کیلوکالری ۱.۵ ٪

۵ ٪کربوهیدرات ۶.۳۳ گرم ۵ ٪

۳۳ گرم ۵ ٪پروتئین ۲.۹۷ گرم ۵ ٪

۹۷ گرم ۵ ٪چربی کل ۰.۸ گرم ۳ ٪

کلسترول ۰ میلی گرم ۰ ٪

۸ گرم ۳ ٪فیبر رژیمی ۳.۳ ۳ گرم ۸.۵ ٪

ویتامینا

فولات ۱۵۲ میکروگرم ۳۸ ٪

۵ ٪نیاسین ۱.۳۱۳ میلی گرم ۸ ٪

۳۱۳ میلی گرم ۸ ٪اسید پانتاتونیک ۰.۴۰۰ میلی گرم ۸ ٪

۴۰۰ میلی گرم ۸ ٪پیریدوکسین ۰.۰۹۰ میلی گرم ۷ ٪

۰۹۰ میلی گرم ۷ ٪ریبوفلاوین ۰.۰۹۸ ۰۹۸ میلی گرم ۷.۵ ٪

۵ ٪تیامین ۰.۰۸۶ میلی گرم ۷ ٪

۰۸۶ میلی گرم ۷ ٪ویتامین A. ۸۴۲۴ واحد بین المللی ۲۸۱ ٪

۸۴۲۴ واحد بین المللی ۲۸۱ ٪ویتامین C. ۱۳۳ میلی گرم ۲۲۰ ٪

۱۳۳ میلی گرم ۲۲۰ ٪ویتامین E. ۰.۷۵ میلی گرم ۵ ٪

۰. ۱۶۴۰ میکروگرم ۵۷۴ ٪

الکترولیتا

سدیم ۵۶ میلی گرم ۴ ٪

پتاسیم ۵۵۴ میلی گرم ۱۲ ٪

مواد معدنی

کلسیم ۱۳۸ میلی گرم ۱۴ ٪

۷۵ میلی گرم ۵ ٪ویتامین K.۱۴۹ ۱۶۴۰ میکروگرم ۵۷۴ ٪مس ۰.۵ ٪

۱۴۹ میلی گرم ۱۶.۲۰ ۵ ٪آهن ۶.۵ ٪

۲۰ میلی گرم ۷۷.۵ ٪

۵ ٪منیزیم ۵۰ میلی گرم ۱۲.۱۶۰ میلی گرم ۷ ٪

فسفر ۵ میلی گرم ۸ ٪

۵ ٪منگنز ۰.۰۷ میلی گرم ۱۰ ٪

فیتونوترینتا

بتاکاروتن ۵۰۵۴ میکروگرم –

بتا کریپتوزانتین ۰ میکروگرم –

لوتئین-زئازاننتین ۵۵۶۱ میکروگرم –

۱۶۰ میلی گرم ۷ ٪روی ۱.

خواص جعفری واسه سلامتی

۱. با سرطان مقابله می کنه

۰۷ میلی گرم ۱۰ ٪اجازه بدین درباره چیزی که جعفری به اون معروف هست گفت وگو کنیم- خواص اون. ۱. با سرطان مقابله می کندگروهی از محققان از موسسه فیزیک و فناوری مسکو گزارش دادن که ترکیبات موجود در جعفری می تونن به مقابله با سرطان مساعدت کنن.

جعفری، ترکیبی به اسم کارنوزول داره که از سرطان مانع می شه. این ترکیب با درمون سرطانای سینه، پوست، روده بزرگ و پروستات رابطه داره. جعفری دارای فلاونوئید هست، ترکیبی که می تونه از افزایش سلول سرطان جلوگیری کنه. ترکیب دیگری که فت و فراوون در جعفری پیدا میشه، لیتولئین – عامل جلوگیری از سرطان– هست.

این ماده، با زیادتر ویژگیای سلولای سرطان تداخل داشته و به نابود شدن اونا مساعدت می کنه. علاوه بر این از متابولیسم عوامل سرطان زا که موجب ایجاد عوامل جهش فعال در کروموزومای کبد می شن، مانع می شه. در پژوهشا آزمایشگاهی مشخص شد که یه ترکیب دیگه موجود در جعفری، به اسم اپی ژنین، بیشتر از ۸۶ ٪ سلولای سرطانی ریه رو میکشه.

۲: با التهاب مقابله می کنه

توجه به این نکته ارزش داره که پختن جعفری می تونه مفیدترین مواد مغذی موجود در اونو بکشه.

پس، هر روز یه قاشق چایخوری جعفری خام بخورین. اپی ژنین موجود در جعفری، خواص ضد التهابی داره؛ و فلاونوئیدای موجود در جعفری، بعضی از خوب ترین مواد طبیعی واسه مقابله با التهاب هستن. جعفری واسه درمون التهاب کلیه ها و مثانه که محتمل هست به ایجاد سنگ بدست اومده شه به کار میره.

سطح بالای ویتامین C. در مقابله با التهاب نقش داره. جعفری دارای کوئرستین هم هست، آنتی اکسیدانی که با التهاب مقابله می کنه. مهم تر این که، سلولایی که هیستامین (ترکیبی که در تصویر العمل به جراحت آزاد می شه) آزاد می کنن رو اثبات می کنن و این کار رو با متوقف کردن التهاب انجام میدن.

۳. سامانه امنیت رو تقویت می کنه

کوئرستین می تونه وضعیتی ب. اسم پروستاتیت یا التهاب پروستات رو درمون کنه. ۳.

سامانه امنیت رو تقویت می کندمیزان زیاد ویتامین C.

۴: از قلب مراقبت می کنه

موجود در جعفری، اونو به غذایی واسه تقویت سامانه امنیت مبدل می کنه. روغنای معطر می تونن واکنشای امنیت که زیاد تحریک شدن رو سرکوب کنن. این خواص تقویت کننده سامانه امنیت به درمون فوری زخما هم مساعدت می کنه. جعفری می تونه یه افزودنی کم نمک خوب واسه ترکیبات طعم دهنده باشه مخصوصا اگه از اونا واسه غذای دریایی استفاده می کنین.

۵. تندرستی استخون رو زیاد می کنه

نمک کم به معنی تندرستی قلب هست. می تونین جعفری رو با آویشن و پودر سیر ترکیب کرده و یه طعم دهنده سالم درست کنین. پژوهشا نشون میده که میشه از جعفری واسه درمون پرفشاری عروق و پس بیماریای قلبی استفاده کرد. ۵.

تندرستی استخون رو افزایش می دهدجعفری دارای قدر زیادی ویتامین K. هست که واسه مراقبت تراکم استخوانی و جلوگیری از شکستگی لازمه.

این ماده معدنی همراه با کلسیم، منیزیم، ویتامین D. و فسفر- دیگه مواد مغذی مهم واسه تندرستی استخون- عمل می کنه. جعفری از بازجذب استخون (فرآیندی که طی اون سلولای استخوانی، بافت استخون رو می شکنن و مواد معدنی آزاد می کنن که موجب وارد شدن کلسیم از بافت استخون به درون خون می شه) مانع می شه که اثرات مفیدی بر ساختار اسکلتی فرد داره.

۶: به درمون کم خونی مساعدت می کنه

هرچند بازجذب استخون لازمه، اما اندازه زیاد اون می تونه مشکلاتی رو بسازه. ساخت و مراقبت استخوانا به وسیله دو نوع استئوبلاست (که استخوانا رو می سازه) و استئوکلاست (که موجب جذب استخون می شه) انجام می شه. نبود تعادل میون این دو نوع سلول موجب مشکلات متابولیک مثل پوکی استخون و استخون مرمری می شه.

اپی ژنین موجود در جعفری می تونه از این مشکلات جلوگیری کنه.

جعفری پر از آهن هست و همین، نقش اون در درمون کم خونی رو توضیح میده. تزئین غذا با جعفری، راه آسونی واسه افزایش دریافت آهن هست. یکی از آسون ترین راه ها واسه دریافت آهن، شروع کردن روز با اسموتی جعفری هست. پژوهشا نشون میدن که برگای جعفری خواص ضد کم خونی دارن.

۷. خواص ضد باکتری از خود نشون میده

ویتامین C. کافی به جذب آهن مساعدت می کنه.

جعفری، پر از ویتامین C. هست که جذب آهن رو زیاد کرده و پس به درمون کم خونی مساعدت می کنه.

۸: تندرستی غدد رو مراقبت می کنه

۷. خواص ضد باکتری از خود نشون می دهدبا استناد به یه مطالعه مصری، جعفری، خواص ضد باکتری از خود نشون میده مخصوصا در مقابل باکتری استافیلوکوکوس اورئوس. حتی روغنای معطر از جعفری ارگانیک می تونن خواص ضد باکتری (و آنتی اکسیدانی) دارا باشن.

جعفری در مقابله با باکتریای گرم منفی و گرم مثبت موثر هست. جعفری یه عامل ضد باکتری بالقوه هست و با استناد به پژوهشا می تونه واسه اغراض دارویی به کار رود. جعفری در تندرستی غدد هم نقش داره.

۹. رگای خونی رو جوون سازی می کنه

پژوهشا نشون میدن که جعفری، قدرت کاهش تورم و بزرگ شدن غدد رو داره. می تونه سموم آبی و ماده مخاطی زیاد رو هم دفع کنه. این گیاه می تونه غدد فوق کلیوی رو هم آرامش دهد.

۱۰: اسهال رو درمون می کنه

با استناد به یه مطالعه مصری دیگه، ریشه جعفری دارای کلسیم، آهن و ویتامینای B. کمپلکس هم هست که غدد پاراتیروئید رو تقویت می کنن.

۱۱. به گوارش مساعدت می کنه

رگای خونی رو جوون سازی می کندمطالعات نشون میدن که آب جعفری می تونه عروق خونی مخصوصا عروق و مویرگا رو آروم کنه. به هر حال، تحقیقات کمی در این باره انجام شده هست. واسه اطلاعات زیادتر، با دکتر خود مشورت کنین.

برگا، دانه ها و حتی ریشه جعفری به عنوان کاهش دهنده های قوی اسهال شناخته می شن. بعضی پژوهشا نشون میدن که نوشیدن جعفری به عنوان چای می تونه واسه درمون اسهال، خوب تر بکنه. چای، هضم چربیا و پروتئینا رو بهتر کرده و جذب روده ای رو هم زیاد می کنه.

۱۲: سطح کلسترول رو تنظیم می کنه

۱۱. به گوارش مساعدت می کندجعفری واسه درمون سوء هاضمه و دیگه شرایط مربوط مثل نفخ و کولیک هم به کار میره. ویژگیای آسون سازی روند هضم در جعفری رو میشه به فیبر اون وابسته کرد.

۱۳. تندرستی گوش رو زیاد می کنه

فیبر مساعدت می کنه که غذا به نرمی از دستگاه گوارش گذر کنه. جعفری به مساعدت به گردش خون هم شناخته می شه. خواص مسهل و ادرارآور این گیاه به گوارش مساعدت می کنن. آپیول، روغن گرفته شده از دانه جعفری هم به گوارش مساعدت می کنه.

۱۴. ورم رو درمون می کنه

یکی از دلایل موثر بودن جعفری در تنظیم سطح کلسترول خون، فیبر اون هست. پژوهشا نشون میدن که آب جعفری، خواص هایپوکلسترولمیک داره که میشه اونو به فلاونوئیدای موجود درآن وابسته کرد.

فلاونوئید، بیوسنتز کلسترول رو کاهش داده و پس به کاهش کلسترول خون مساعدت می کنه.

۱۵: چون جعفری به صورت طبیعی مخاط رو در بدن حرکت میده، می تونه به خارج شدن مایع از گوش مساعدت کنه.

نوشیدن آب جعفری خام می تونه اثرات مفیدی داشته باشه. اما قبل از اون با دکتر مشورت کنین، چون آب جعفری موجب ناراحتی معده در بعضی افراد می شه.

ورم رو درمون می کندجعفری به دلیل ادرارآور بودن، آب مازاد رو از بدن دفع می کنه.

۱۶. تندرستی کبد رو زیاد می کنه

علاوه بر این، نمک مازاد که موجب تورم می شه رو هم از بدن خارج می کنه. یه مطالعه ایرونی نشون میده که جعفری می تونه به درمون مشکلات کلیوی ناراحت از تورم شدید هم مساعدت کنه.

مهم هست که در مورد احتباس مایعات با دکتر مشورت کنین، چون محتمل هست به دلیلای زیادی ایجاد شه.

۱۷: مشکلات قاعدگی رو درمون می کنه

جعفری می تونه به جذب سدیم و آب مساعدت کنه، اما قبل از استفاده هر گونه مکمل، احتیاط کنین. ۱۵: تندرستی کلیه رو زیاد می کنه. چون جعفری، ادرارآور هست و به دفع مایعات از بدن مساعدت می کنه، می تونه تاثیر مثبتی بر کلیه ها بزاره –، چون می تونه مواد مازاد رو از کلیه دفع کنه.

۱۸. شب کوری رو درمون می کنه

دو ماده موجود در روغن جعفری رو می تونه مسئول خواص ادرارآور جعفری دونست- آپیول و میریستیسین. جعفری می تونه به خلاص شدن از سنگ کلیه و صفرا مساعدت کنه. اما به یاد دارا باشین که استفاده بیشتر از اندازه از روغن جعفری می تونه به کلیه ها آسیب برسونه. ۱۶. تندرستی کبد رو افزایش می دهدجعفری می تونه در مراقبت از کبد عالی بکنه، مخصوصا در افراد دیابتی.

۱۹. تندرستی دهن رو زیاد می کنه

تو یه مطلعه ترکی، موشای دیابتی که با جعفری درمون شدن، گلوکز خون پایین تر و افزایش تندرستی کبد رو نمایش دادن. طبق یه گزارش تغذیه ای دیگه، جعفری به باز شدن انسداد در کبد و طحال هم مساعدت می کنه.

دو روغن فرار موجود در جعفری- آپیول و میریستیسین- مسئول اثرها قانون آور اون هستن. هرچند هیچ مدرک قوی موجود نیس که نشون بده که جعفری می تونه قاعدگی رو تحریک کنه، اما یه مطالعه از یه داروی روسی نشون میده که آب جعفری تا ۸۵ ٪ می تونه موجب زایمون شه.

۲۰. واسه دوران بارداری خوب هست

به هر حال، گیاه شناسا و پزشکان داروسازی جانشین از جعفری واسه درمون مشکلات قاعدگی استفاده می کنن. ۱۸.

شب کوری رو درمون می کندشب کوری به دلیل کم بودن ویتامین A. به وجود میاد و جعفری پر از این ویتامین هست و می تونه به درمون این مشکل مساعدت کنه. با استناد به مرکز درمانی دانشگاه راچستر، رتینول، که متابولیت ویتامین A. هست، واسه ساخت رودوپسین، با اپسین ترکیب می شه.

۲۱. اپسین، یه رنگدونه در شبکیه و رودوپسین یه ماده شیمیایی تاثرگذار در دید شب هست.

۱۹. تندرستی دهن رو افزایش می دهداگرچه به تحقیقات بیشتری احتیاج هست، اما پژوهشا نشون دادن که جعفری می تونه از راه فرآیندی به اسم بوزدایی آنزیمی به کاهش بوی بد دهن مساعدت کنه. یه گروه دیگه از مالعات نشون میدن که محتمل هست جعفری درمون موقتی واسه بوی بد دهن باشه، اما راهی دائمی نیس. باحال تر این که بوی بد دهن به دلیل بعضی از مشکلات روده ای به وجود میاد.

بعضی از اونا دربردارنده بیماریایی مثل مریضی معدی و روده ای و مشکلات دستگاه تنفسی فوقانی و متابولیسم میکروبی زبون باشن و محتمل هست جعفری به درمون بعضی از این مشکلات مساعدت کرده و بوی بد دهن رو رو هم بهتر کنه. ۲۰.

واسه دوران بارداری خوب استجعفری، منبع خوبی از آهن هست، ماده ای معدنی که واسه بارداری زیاد مهم هست.

۲۲: درمون زخم رو زیاد می کنه

این گیاه به بارداری آسون هم مساعدت می کنه. خواص جعفری واسه پوست خیلی مشخص نشده ا و دست کم گرفته شدن. خواص این گیاه واسه پوست رو میشه به خواص آنتی اکسیدانی و مقادیر زیاد ویتامین C.

۲۳. دایره های تیره دور چشم رو نابود می کنه

جعفری، به درمون زخما مساعدت می کنه، خواص ضد پیری داره و به جلوگیری از جوش و جوش مساعدت می کنه. ۲۱. چین و چروک، خطوط و جای زخما رو کم می کنه.

چون ویتامین C. به صورت طبیعی در بدن موجود نیس، ما لازمه اونو از راه خوردن غذا جفت و جور کنیم. ویتامین C. بالای موجود در جعفری، پوست رو تغذیه کرده و خطوط، چین و چروک و جای زخما رو کم می کنه.

استفاده جعفری، تولید کلاژن رو در پوست تحریک کرده و تولید و بازسازی سلول رو زیاد می کنه.

۲۴. از پوست، مراقبت ضد باکتری و ضد قارچی می کنه

این، به رشد سریع تر پوست بدست اومده شده که موجب ایجاد پوستی بدون جوش، صاف و نرم می شه و از همه مهم تر این که موجب نابود شدن چین و چروک و خطوط می شه. جعفری دربردارنده مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هست که در مقابل رادیکالای آزاد از پوست مراقبت کرده و نشونه ها پیری مثل خطوط و چین و چروک رو به تعویق میندازه. جعفری در بر دارنده بتاکاروتن هست که واسه مراقبت و بازسازی پوست به ویتامین A.

مبدل می شه. پس، خوردن جعفری، خاصیت ارتجاعی پوست رو زیاد کرده که چین و چروک رو به تعویق میندازه و روند درمون زخم رو تسریع می بخشه.

۲۵. پوستی صاف و نورانی به شما هدیه می کنه

دایره های تیره دور چشم رو از بین می بردجعفری در نابود کردن دایره های تیره دور چشم نقش زیادی داره. جعفری، در بر دارنده قدر زیادی ویتامین C، کلروفیل و ویتامین K. هست که پوست دور چشم رو روشن کرده و پف زیر چشم ها رو کم می کنه.

به کار گیری جعفری واسه این درمون زیاد آسون هست.

منحصرا یکم جعفری رو فشار بدین تا آب اونو بگیرین. اونو با یه قاشق چایخوری ماست ترکیب کرده و بر قسمتای دور چشم بذارین. می تونین پنبه رو در آب جعفری خیسانده و اونو ه. مدت ۱۰ دقیقه زیر چشما بذارین. واسه کاهش دایره های تیره، این کار رو دو بار در هفته انجام بدین.

۲۴. از پوست، مراقبت ضد باکتری و ضد قارچی می کندروغنای فرار موجود در جعفری، مخصوصا اوژنول، اثر ضد باکتری و ضد قارچی دارن که واسه درمون جوش، جوش و عفونت پوست و منافذ مفیدن. روغن جعفری در بازار موجود هست.

۲۶. تندرستی کلی پوست رو زیاد می کنه

هیچ وقت روغن جعفری رو مستقیما روی پوست قرار ندین، چون می تونه پوست رو بسوزونه. اونو با یه روغن حامل مثل روغن زیتون یا بادام رقیق کنین، پس از ان روی صورت بذارین. اذن بدین نیم ساعت بمونه، پس از ان بشورید.

۲۷. از جوش و جوش مانع می شه

پوستی صاف و نورانی به شما هدیه می کندمصرف زیاد جعفری به کاهش ترشح چربی در پوست چرب مساعدت می کنه. علاوه بر این، به باز شدن منافذ که محتمل هست موجب جوش شه هم مساعدت می کنه. روی موجود در جعفری، التهاب پوست رو کنترل کرده و بازسازی پوست رو زیاد می کنه. علاوه بر این، قرمزی رو کاهش داده و جوش رو نابود می کنه.

می تونین واسه داشتن پوستی نورانی، تونر جعفری هم درست کنین. برگای جعفری رو با چنگال فشار بدین تا آب اونو بگیرین.

۲۸: می تونه به عنوان یه درمون خونگی واسه صورت به کار رود

آب مقطرجوش رو به اون اضافه کرده و بذارین سرد شه.

حالا، یه قاشق غذاخوری آبلیمو، سه قطره روغن درخت چای و سه قطره روغن معطر رزماری رو به اون اضافه کنین. می تونین اونو در یخچال هم بذارین. در زمان لازم، یه توپ پنبه ای رو در تونر قرار داده و اونو با حرکات زمونه ای بر صورت بذارین.

این تونر، استعداد پاک کنندگی بالایی داره. به متعادل شدن سطح pH پوست مساعدت کرده و باکتری عامل جوش رو میکشه.

۲۹. از لکه های تیره و تغییر رنگ پوست مانع می شه

تندرستی کلی پوست رو افزایش می دهدجعفری، در بر دارنده مواد معدنی مثل کلسیم، پتاسیم، منگنز، مس و روی هست که واسه مراقبت تندرستی پوست لازمه. عصاره برگای جعفری رو گرفته و اونو با ۲۰۰ میلی لیتر آب ترکیب کنین. این دمنوش رو هر روز بخورین تا پوستی سالم دارا باشین. ۲۷. از جوش و جوش جلوگیری می کندافراد دارای پوست جداسازی نشده یا پوست چرب می تونن واسه جلوگیری از جوش و جوش، این تونر رو جفت و جور کنن. یکم جعفری رو در کاسه ای گذاشته و با به کار گیری قاشق یا چنگال اونو له کنین.

۳۰. مثل یه پاک کننده موثر عمل می کنه

دو قاشق چایخوری عسل رو به این ترکیب اضافه کرده و خوب هم بزنین تا عسل به رنگ سبز دربیاد. اونو بر صورت گذاشته و بعد از ۱۰ دقیقه بشورید. پس از ان از مرطوب کننده استفاده کنین. عسل و جعفری، خواص ضد باکتری دارن که جوشا رو درمون کرده و پوست رو صاف و تغذیه می کنن. واسه درست کردن اون، به جای جعفری خشک از جعفری نوین استفاده کنین.

می تونین از جعفری خشک به عنوان یه درمون صورت استفاده کنین.

۳۱. پوست تحریک شده رو آروم می کنه

یه قاشق سرپر برگ جعفری خشک رو به ۲۰۰ میلی لیتر آب اضافه کنین. دست کم ۲۰ دقیقه اونو بجوشونین. از روی شعله ورداشته و اذن بدین ترکیب در دمای اتاق سرد شه.

می تونین یه یا دو بار در روز از این آب واسه شستن صورت استفاده کنین.

خواص جعفری واسه مو

۳۲: ریزش مو رو کنترل می کنه

واسه بهره مندی از بیشترین حد خواص اون، این شوینده رو هر روز جفت و جور کنین. ۲۹. از لکه های تیره و تغییر رنگ پوست جلوگیری می کندجعفری در کاهش لکه های تیره و تغییر رنگ پوست به درد بخور هست.

یه بسته صورت تشکیل شده از جعفری، عسل و آبلیمو می تونه لکه های تیره رو برطرف کرده و تغییر رنگ پوست رو درمون کنه. یه دسته متوسط از برگای جعفری رو در آب گرم بخیسانید. اونا رو خرد کرده و با هاون له کنین.

۳۳. به مراقبت رنگ طبیعی مو مساعدت می کنه

یه قاشق چایخوری آبلیمو و یه قاشق غذاخوری عسل خام رو به اون اضافه کرده و خوب له کنین. پوست خود رو با یه پاک کننده ملایم پاک کرده و پس از ان اونو بر پوست، مخصوصا جوشای سر مشکی بذارین.

۳۴: رشد مو رو زیاد می کنه

اذن بدین ۲۰ دقیقه بمونه و پس از ان آب بکشین.

این بسته صورت، پوست رو سرحال و نوین می کنه. ۳۰. مثل یه پاک کننده موثر عمل می کندمقدای برگ جعفری رو با ماست در غذا ساز بریزین.

۳۵. به درمون شوره سر مساعدت می کنه

اذن بدین تا به راه یه خمیر نرم دربیاد.

یه قاشق چایخوری جو دو سر و چند قطره روغن درخت چای رو به اون اضافه کنین. اما جعفری خوب رو چه طور لازمه قبول کرد؟ چگونگی نگه داری اون چه طور هست؟

چگونگی انتخاب و نگه داری جعفری

انتخاب

ماسک رو بر صورت تمیز و گردن گذاشته و بذارین ۱۵ دقیقه بمونه. پس از ان اونو شسته و خشک کنین. واسه برطرف سلولای مرده پوست و آلودگی از صورت، این ماسک رو سه بار در هفته استفاده کنین. ۳۱. پوست تحریک شده رو آروم می کندبرگای جعفری خشک یا نوین رو روی پوست تحریک شده یا محل گزش حشرات بذارین تا تحریک پذیری اون کم شه.

نگه داری

واسه جوش هم، برگ جعفری رو در آب جوشونده و اونو واسه چند ساعت روی قسمتای آسیب دیده بذارین. این، به کاهش کک و مک و لکه ها هم مساعدت می کنه. به کار گیری روغن دانه جعفری می تونه به درمون کبودیا مساعدت کنه. جعفری، پر از دیگر مواد مغذی مهم هست که با کمبودای تغذیه ای عامل ریزش یا ناتوانی مو مقابله می کنن. جعفری، به شکل سنتی به عنوان تونیک مو واسه ضدعفونی کردن پوست سر و کنترل ریزش مو به کار رفته هست. این گیاه، در بر دارنده اپی ژنین هست، آنتی اکسیدان فلاونوئیدی که با تنظیم ژن TGF-beta۱، ریزش مو رو کنترل می کنه. یکم ساقه جعفری رو به شکل پوره درآورده و ۱۰۰ میلی لیتر آب به اون اضافه کنین. این تونیک رو بر پوست سر مرطوب گذاشته، موای خود رو در هوله بپیچید و بذارین یه ساعت بمونه. اونو با شامپو بشورید.

۳۳. به مراقبت رنگ طبیعی مو مساعدت می کندجعفری، در بر دارنده قدر بالایی مس هست که به مراقبت رنگ طبیعی مو مساعدت می کنه. میشه اونو به شکل موضعی یا با اضافه کردن اون به رژیم غذایی، استفاده کرد. جعفری واسه افزایش رشد مو زیاد موثر هست. پودر دانه جعفری رو بر پوست سر مالیده و پوست سرتون رو آروم بمالید.

این کار، گردش خون در پوست سر رو تحریک کرده و رشد مو رو زیاد می کنه. واسه داشتن موی بلند و صاف، این کار رو به مدت دوماه و به شکل دو با در هفته انجام بدین. ۳۵. به درمون شوره سر مساعدت می کندموای خود رو با خیسانده برگ جعفری بشورید تا از شوره سر خلاص شید.

نگاه کردین که جعفری چه طور می تونه زندگی رو خوب تر کنه. اما جعفری خوب رو چه طور لازمه قبول کرد؟ چگونگی نگه داری اون چه طور هست؟جعفری خشک و نوین در تموم سال، در بازار موجود هست.

چه طور از جعفری در آشپزی استفاده کنیم؟

جعفری نوین رو به جعفری خشک ترجیح بدین، چون جعفری نوین طعم و عطر بیشتری داره. جعفری که برگای تیره و ساقه سفت داره و نوین و ترد به نظر می رسه رو انتخاب کنین. جعفریای ارگانیک بهترند، چون خیلی زیر تابش خورشید نبوده ان و بدون باقی مونده های حشره کش ها و آفت کش ها هستن. از خریدن جعفری با برگای پژمرده، زرد، کپک زده و با لکه های قهوه ای دوری کنین. نگه داری درست جعفری زیاد مهم هست. محتمل هست جعفری، لیز و پژمرده شه. جعفری رو زیر تابش مستقیم آفتاب قرار ندین، چون محتمل هست برگای اون خشک گردند.

برگای جعفری رو با آب بشورید تا باقی مونده آفت کشا، آلودگی و برگای زرد رو از بین ببرین. شستن رو دوباره تکرار کنین و آب مازاد اونو بگیرین. اونا رو روی هوله آشپزخانه گذاشته تا آب باقی مونده اونا گرفته شه. برگا رو در کیسه های زیپ دار یا کیسه های پلاستیکی گذاشته و در یخچال بذارین. این کار، برگا رو نوین نگه داشته و موجب می شن ۱۰ روز بمونن.

حالا میدونید چه طور از این گیاه در آشپزی استفاده کنین؟ نظرتون درباره چند فرمون غذای معروف چیه؟

دستورای غذایی با جعفری

۱. چای جعفری

مواد لازم

– ۲۵۰ میلی لیتر آب تصفیه شده

– ۱/۴ فنجون برگ جعفری نوین

روش درست کردن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *