39 خواص زنجبیل | نحوه مصرف زنجبیل | تغذیه سالم

39 خواص زنجبیل | چگونگی مصرف زنجبیل

زنجبیل به دلیل امتیازات بهداشتی جور واجور، سینه پزشکی در آیورودا حساب می شه. اثرات درمانی و پیشگیرانه اون، باعث می شه در درمان بیماریای جور واجور به درد بخور باشه. اینجا بعضی از کاربرده های دارویی از زنجبیل گفته شده.

39 خواص باورنکردنی زنجبیل

1. درمان مشکلات تنفسی

با در نظر گرفتن خواص آنتی هیستامین، زنجبیل در درمان آلرژیا موثره. زنجبیل مانع از انقباض راه هوایی می شه و به تحریک ترشح مخاط کمک می کنه. واسه صدها سال، زنجبیل به عنوان یه درمان طبیعی واسه سرماخوردگی و آنفولانزا (آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانز) مورد استفاده قرار گرفته. یه قاشق چایخوری آب زنجبیل و عسل واسه نابود کردن سرفه همیشگی و گلودرد همراه با سرماخوردگی موثره. چای زنجبیل واسه نابود کردن احتقان گلو و بینی مناسبه. مخلوطی از آب زنجبیل تازه و شنبلیله در درمان آسم خوبه. زنجبیل هم در درمان آنفلوانزای معده یا مسمومیت غذایی خوبه. این یکی از کاربردی ترین کاربرده های زنجبیله.

2. کمک به هضم

زنجبیل بهترین گیاه واسه هضمه. مصرف زنجبیل باعث ترشح صفرا و تحریک هضم می شه. این ماده باعث جذب مواد مغذی از مواد غذایی می شه. علاوه بر این، زنجبیل هم اینکه از گرفتگی معده، اسهال و نفخ به وجود اومده به وسیله ورم معده جلوگیری می کنه. ما می تونیم زنجبیل رو به صورت چای یا مکمل واسه کمک به هضم مصرف کنیم.

3. سرطان

تحقیقات زیاد نشون داده زنجبیل توانایی مقابله با نوعای جورواجور سلولای سرطانی، از جمله ریه، تخمدان، پروستات، سینه و روده بزرگ داره. محققان دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیدن پودر زنجبیل می تونه سلولای سرطانی تخمدان رو نابود کنه. هم اینکه می تونه سرطان پروستات رو با کشتن سلولای القا کننده سرطان درمان کنه. زنجبیل شامل جینجروله؛ این ماده ترکیبیه که خواص ضد متاستاز داره و می تونه به درمان سرطان پستون و سرطان تخمدان کمک کنه. به گفته کارشناسان سلامت، ریشه زنجبیل یکی از ارزون ترین و موثرترین راه های جلوگیری از دچار شدن به سرطان و بهبود کیفیت زندگیه چون مواد سمی رو از بدن حذف می کنه.

4. تهوع به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی 

شیمی درمانی یه درمانه که پس از عمل جراحی سرطان پیشنهاد می شه تا حضور سلولای سرطانی رو نابود کنه تا احتمال دچار شدن به این مریضی کم بشه. مکمل ریشه زنجبیل در کاهش تهوع به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی همراه با داروهای ضد استفراغ خوبه. به گفته یکی از محققان برجسته در نشست انجمن سلول انکولوژیک آمریکا، فلوریدا، دکتر جولی رایان، بیشتر از 70 درصد از بیماران سرطانی که در برابر اشعه شیمی درمانی قرار دارن، دچار استفراغ و تهوع می شن. مصرف مکمل ریشه زنجبیل یا آب زنجبیل قبل از شیمی درمانی باعث کم شدن نشونه های تهوع و استفراغ می شه چون ریشه زنجبیل خواص ضد التهابی رو در بدن بوجود میاره. هم اینکه زنجبیل در درمان حالت تهوع به وجود اومده به وسیله مریضی حرکتی، مریضی دریایی و چیزای دیگه ای به جز اینا موثره.

5. درمان حالت تهوع به وجود اومده به وسیله بارداری

تحقیقات نشون داده که زنجبیل در درمان حالت تهوع به وجود اومده به وسیله بارداری به عنوان ویتامین B6 موثره. 

6. ضد التهاب

زنجبیل واسه درمان التهاب طولانی خیلی خوبه. این ماده باعث کاهش شدید درد به وجود اومده به وسیله التهاب می شه و حتی تورم و سفتی صبح رو کم می کنه. این ماده سیکلوکوکسیژناز و آنزیمای پنج لیپوکسیژناز که باعث التهاب می شه رو کنترل می کنه. براساس یه مطالعه که به وسیله دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان انجام شد، مکمل ریشه زنجبیل در کاهش مریضی التهاب بسیار موثره. 

7. کاهش درد

خواص ضد درد و ضد التهاب زنجبیل در کاهش درد و تورم در بیماران گرفتار به استئوآرتریت زانو، آرتروز روماتوئید و ناراحتی عضلانی موثره. ریشه زنجبیل هم اینکه درد رو کم می کنه و مخصوصا واسه آدمایی که واسه کاهش التهاب آرتروز مسکن مصرف می کنن، خوبه. اضافه کردن روغن زنجبیل به حموم می تونه به کاهش درد عضلات و مفاصل کمک می کنه. در مورد درد عضله، می تونین ترکیبی از خمیر زنجبیل گرم و زردچوبه استفاده کنین. پس، زنجبیل واسه نابود کردن درد به وجود اومده به وسیله آرتروز روماتوئید و پوکی استخون بسیار سودمنده.

زنجبیل رو میشه به صورت داخلی و خارجی واسه درمان التهاب استفاده کرد. واسه جفت و جور حموم زنجبیل، 100 میلی لیتر آب رو با چند تیکه زنجبیل بجوشونین. واسه جلوگیری از تبخیر روغنهای فرار، ظرف رو بپوشونین. بذارین 10 دقیقه بمونه و بعد این مخلوط رو به آب حموم اضافه کنین. به کار گیری این آب به صورت هر روزه می تونه به کاهش درد کمک کنه.

8. خلاص شدن از گرفتگی قاعدگی 

مصرف زنجبیل در شروع دوره قاعدگی علائم درد قاعدگی رو در بعضی از زنان کم می کنه. چای زنجبیل با شکر قهوه ای در درمان بیماریای قاعدگی در طب چینی استفاده می شه.

9. درد عضلانی مربوط به ورزش

مطالعه ای که روی 74 داوطلب در دانشگاه گرجستان انجام شد نشون داد مصرف مکملای ریشه زنجبیل به صورت روزانه باعث کاهش 25 درصدی درد عضلانی می شه (درمان گرفتگی عضلات و دلیل اون). دو مطالعه انجام شده روی اثرات مکملای رقیق شده و خشک شده گرم شده نشون میده استفاده منظم از ریشه زنجبیل در رژیم غذایی باعث کاهش درد عضلانی به وجود اومده به وسیله ورزش می شه. در طول این تحقیق، شرکت کنندگان حدود 11 روز متوالی مکملای غذایی زنجبیل مصرف کردن. با در نظر گرفتن درمان گرمائی که در داخل ریشه زنجبیل ارائه می شه، اندازه التهاب عضلانی و درد خیلی کم پیدا کرده.

10. کاهش میگرن 

زنجبیل باعث آرامش میگرن می شه چون می تونه مانع از ایجاد درد و التهاب در رگای خونی به وسیله پروستاگلاندینا شه. به کار گیری خمیر زنجبیل روی پیشونی باعث آرامش میگرن می شه.

11. مدیریت سطح گلوکز

محققان استرالیایی تحقیق کردن که زنجبیل می تونه سطح قند خون رو در بدن کم کنه. از اونجائیکه سطح گلوکز تاثیر مستقیمی در زیاد شدن وزن و یا کاهش وزن داره و هم اینکه اندازه آرامش و خشونت رو تعیین می کنه، مصرف منظم مکملای رژیم غذایی زنجبیل در هر شکل می تونه تغییر قابل توجه ای در سطوح قند خون شما بسازه . آدمایی که مستعد دچار شدن به سطوح پایین قند هستن، همیشه باید مکملای رژیم غذایی زنجبیل رو در رژیم غذایی عادی خود در نظر بگیرن تا از اینجور مشکلی جلوگیری کنن. زنجبیل در کاهش بروز نفروپاتی دیابتی (آسیب کلیوی) مؤثره.

12. ضد نفخ

زنجبیل می تونه ناراحتی معده و نفخ رو کم کنه. پس به کاهش نفخ شکم کمک می کنه. پیشنهاد می شه زنجبیل رو در دوزهای 250 تا 500 میلی گرم، 2 تا 3 بار در روز استفاده کنین تا از نفخ شکم جلوگیری شه.

13. جلوگیری از سوزش سر دل

زنجبیل به عنوان یه درمان طبیعی واسه درمان سوزش سر دل استفاده می شه. چای زنجبیل واسه این منظور بسیار موثره.

14. حفاظت در برابر مریضی فراموشی

تحقیقات گذشته نشون میده مریضی فراموشی می تونه به عنوان یه مریضی شایع در خیلی از خونواده ها به ارث برده شه. واسه جلوگیری از دچار شدن به مریضی فراموشی، باید ریشه زنجبیل رو در رژیم غذایی روزانه خود بذارین. تحقیقات بیشتر میگن زنجبیل روند از دست دادن سلولای مغز رو کم می کنه. زنجبیل به مراقبت و حفظ سلولای مغز کمک می کنه.

15. باعث کاهش وزن می شه

اگه می خواین وزن خود رو کم کنین، ریشه زنجبیل می تونه کمک بسیار خوبی باشه، چون در روند کاهش وزن، نقش جدانشدنی اجرا می کنه (8 رژیم لاغری سریع و موثر). زنجیبل یکی از بزرگترین چربی سوزها شناخته شده، چون نه فقط باعث کاهش وزن کلی بدن می شه، بلکه باعث کاهش چربی ناچیز بدن هم می شه. مکمل ریشه زنجبیل باعث می شه بعد از خوردن غذا احساس سیری کنین. این ماده مصرف غذا رو محدود می سازه و باعث کاهش وزن می شه.

16. غنی از روغنای لازم

ریشه زنجبیل غنی از اسانسای لازم مانند زیینرون، گینگرول، فارنسن، شگاول و β-phelladren، citral و cineolه. جینجرول باعث جنب و جوش حرکت روده می شه و به عنوان داروهای مسکن عمل می کنه. اونا اعصاب رو خنثی می کنن و امتیازات آنتی باکتریال دارن. تحقیقات هم اینکه نشون میده که جینجرولا در نابود کردن سردرد میگرنی بسیار موثر هستن.

17. کاهش کلسترول و فشار خون

خواص آنتی اکسیدانی روغنهای لازم در ریشه زنجبیل در درمان مشکلات عادی مانند، تب، سرفه، درد دندون، برونشیت، آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و کم شدن نشونه های تاندونیت بسیار موثر هستن. بعضی تحقیقات نشون دادن که مکمل ریشه زنجبیل می تونه کلسترول و فشار خون رو کم کنه. هم اینکه باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شه.

18. افزایش ایمنی

یه سیستم ایمنی قوی می تونه همه بیماریا و عفونتا رو برطرف کنه. به جای مصرف دارو واسه درمان یه مریضی خاص، همیشه بهتره اقدامات لازم واسه جلوگیری از اونا انجام شه. عصاره ریشه زنجبیل در بهبود ایمنی بدن شما خیلی خوبه. مصرف منظم زنجبیل در مقادیر کم خطر دچار شدن به سکته مغزی رو با نابود کردن ذخایر چربی درون شریانا و حفظ جریان خون کم می کنه.

19. مدیریت پوکی استخون

خواص دارویی زنجبیل شامل کمک به کاهش التهابه که در بیماریای استخوانی مانند پوکی استخون دیده می شه. طبق تحقیقات انجام شده، این نوشیدنی می تونه انرژی رو در افراد گرفتار به این مریضی زیاد کنه. جنب و جوش زیاد می شه و آرامش ایجاد می شه. زنجبیل به ساختن بدن و بهبود خلق و خو کمک می کنه. مقدار وقتی که این نوشیدنی باعث ایجاد این اثرات می شه بستگی به اندازه شدت مریضی استخون داره.

20. تقویت قلب

21. حذف رادیکالای آزاد

زنجبیل دارای خواص آنتی اکسیدانیه که در نابود کردن رادیکالای آزاد کمک میکنه. این ماده، به نوبه خود، منتهی به مراقبت از بافت در بدن شما می شه. سلولای بدن هم می تونن به وسیله رادیکالای آزاد آسیب دیده شن چون دیواره های این سلولا شکننده هستن. وقتی که این آسیب اتفاق می افته، جهش سلولی اتفاق می افته. سلولایی که جهش پیدا کردن باعث ایجاد مشکلات پزشکی مانند روماتیسم، آرتروز و آب مروارید می شن.

22. بدن رو گرم می کنه

اثر گرمایی که عصاره زنجبیل داره به حفظ گرمای بدن و مراقبت اون از سرما کمک می کنه. این ماده بدن رو از هیپوترمی و بقیه بیماریا که از راه هوای سرد ناشی می شه مراقبت می کنه. کارکرد بیولوژیکی هم پشتیبانی می شه چون جریان خون به دلیل انقباض عروق خونی تحریک می شه.

23. کمک به تجزیه سنگ کلیه 

افراد گرفتار به مشکلات کلیوی می تونن از مصرف منظم زنجبیل شدیدا لذت ببرن. این ماده به عنوان یه درمان طبیعیه که به حل کردن سنگ کلیه کمک می کنه. 

24. کمک به پیشرفت شخصی

روغن زنجبیل هم اینکه در بهبود تمرکز شما خوبه، پس می تونین در فعالیتای الهی خود تمرکز کنین و برتری داشته باشین. تحقیقات میگه روغن زنجبیل نقاط منفی رو در شما نابود می کنه و اعتماد به نفس شما رو زیاد می کنه. این ماده توازن انرژی داخلی شما رو بهتر کنه. روغن زنجبیل در نابود کردن جنبه منفی شخصیت شما موثره.

25. مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی می تونه به دلیل قرار گرفتن در برابر مواد سمی یا مصرف مواد غذایی آلوده باشه. اگه به موقع درمان نشه، وضعیت واقعا می تونه سخت باشه. روغن زنجبیل یکی از بهترین داروهای خانگیه که باعث کاهش سمیت به وجود اومده به وسیله مسمومیت غذایی می شه. روغن زنجبیل در درمان بیماریای متخلخل باکتریایی و عفونتای روده ای از نوعای جورواجور موثره.

26. کاهش التهاب بیضها

بیضها یکی از اندامای مهم مرد به حساب میان و التهاب این منطقه درد غیر قابل تحملی بوجود میاره. به گفته محققان، به کار گیری روغن زنجبیل باعث کاهش التهاب و درد می شه.

27. درمان سلولیت

اسانس زنجبیل در کاهش سلولیت و علائم وریدهای واریسی موثره. با این حال، اگه پوست بسیار حساسی دارین، باید اونو در ترکیب با بقیه روغنای لازم مانند سایپرس یا رزماری استفاده کنین (15 باور نادرست درباره سلولیت).

28. آرامش معده

ریشه های زنجبیل غنی از مواد شیمیایی مانند shogoals و gingerolsه. وقتی که عصاره زنجبیل رو مصرف می کنین ناراحتی معده آرامش پیدا میکنه و مریضی استفراغ، تهوع، اسهال و گرفتگی معده کم میشه. از اونجایی که زنجبیل عامل اصلی ایجاد ناراحتی معده رو نابود می کنه، در درمون آنفلوآنزای معده هم موثره.

29. درمان آرتروز

با به کار گیری زنجبیل میشه از آرتروز جلوگیری کرد. این گیاه از زمانای قدیم واسه نیازای آشپزی استفاده می شده و می تونه در درمان درد آرتروز اثر داشته باشه. خواص ضد التهابی این ماده اثبات شده و به کار گیری اون واسه بیشتر افراد، هم به صورت موضعی و هم به صورت داخلی بی خطره.

30. خواص ضد پیری

زنجبیل شامل حدود 40 ترکیب آنتی اکسیدانیه که از پیری جلوگیری می کنن. این ماده ظاهر پوست شما رو بهتر می کنه و سموم رو از بین برده و گردش خون رو زیاد می کنه و منتهی به تحویل مواد مغذی بیشتری به پوست می شه. آنتی اکسیدان ها از آسیب رادیکالای آزاد جلوگیری می کنن. این ماده باعث افزایش کشش پوست شما می شه و پوست شما رو قوی تر و جوون تر می کنه. اینطوری، علائم پیری رو کم می کنه.

31. بهبود سوختگی

به کار گیری آب تازه زنجبیل می تونه درد رو نابود کنه و سوختگی رو برطرف میکنه. می تونین یه تیکه زنجبیل تازه رو دو تا سه بار در روز روی پوست بمالید تا زخما پس از 6 تا 12 هفته بهبود پیدا کنن. 

32. جوش رو پاک می کنه

زنجبیل به عنوان یه عامل ضد عفونی کننده قوی، در حفظ پوست موثره. علاوه بر این، پوست شما رو تقویت و تحریک می کنه. هم اینکه بهترین اسلحه طبیعی مقابله با جوش س چون اندازه جوش رو با کشتن و پاکسازی باکتریای جوش کم می کنه(5 ماسک خونگی آسون واسه جوش صورت).

 33. درمان زخم های Hypopigmented  (زخمای سفید)

زخمای Hypopigmented وقتی اتفاق می افته که پوست رنگدانهای خود رو از دست میده و کلا سفید یا بسیار روشن تر از رنگ پوست واقعیه. زنجبیل می تونه ظاهر پوست Hypopigmented رو تا حد زیادی کم کنه. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که یه زنجبیل تازه رو بشورید و اونو در مناطق Hypopigmented بذارین. در عرض یه یا دو هفته بهبودی کمی می بینین. با این حال، این کار رو باید هر روز انجام بدین تا به نتیجه مطلوب برسین .

34. سفت کردن پوست

زنجبیل دارای خواص ضد آفتاب، آنتی اکسیدان و سفت کننده س که به پوست تابشی کمک می کنه. می تونین یه ماسک ساده رو با مخلوط کردن دو تیکه زنجبیل با دو قاشق غذاخوری عسل و یه قاشق چای خوری آب لیمو جفت و جور کنین. بذارین مخلوط دست کم 30 دقیقه در یخچال بمونه تا سرد شه. اونو روی صورت خود بذارین و بعد از 30 دقیقه با آب سرد شستشو بدین. این مخلوط پوست رو تغذیه و نرم می کنه و از پیری جلوگیری می کنه.

35. تحریک رشد مو 

زنجبیل گردش خون رو در پوست زیاد می کنه و جریان خون رو به پوست سر میرسونه. پس، فولیکولای مو رو تحریک می کنه و باعث رشد می شه. اسیدهای چرب موجود در زنجبیل واسه موهای نازک به درد بخور هستن. می تونین یه قاشق غذاخوری ریشه زنجبیل رو با یه قاشق غذاخوری روغن جوجوبا مخلوط کرده و ماسک مو جفت و جور کنین. پوست خود رو با این مخلوط به صورت دایره ای ماساژ بدین و 30 دقیقه بذارین بمونه. بعد با شامپو شستشو بدین. این باعث کاهش ریزش مو و نازک شدن مو می شه و رشد مو رو تحریک می کنه.

پیشنهاد دکتر اوما: واسه جلوگیری از ریزش مو چیکار باید کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *