4 اشتباهی که موقع سرماخوردگی مرتکب می شویم

: مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

: 4 اشتباهی که موقع سرماخوردگی مرتکب میشیم

ویروس سرما خوردگی با کوچیک ترین عطسه و سرفه به بقیه منتقل می شه

 

4 اشتباهی که موقع سرماخوردگی مرتکب میشیم
واسه هممون سرماخوردگی یه مزاحم جدیه که آسایش رو در فصول سرد از ما میگیره، اما واسه کسائی که گرفتار به آسم و انسداد مجاری تنفسی و مشکلات ریوی هستن، این مشکل جدی تر و آزاردهنده تره.

 

افراد بالغ به طور میانگین دو تا سه بار در سال و کودکان و بچه ها خیلی وقتا بیشتر در سال دچار سرماخوردگی می شن. در کودکان زیر دو سال آبریزش بینی و سرفه چیزی شایعه و شاید بیشتر از ده بار در سال این مشکل براشون پیش بیاد. نکته این جاست که بیشتر ما در روبرو شدن با سرما خوردگی اشتباهاتی رو تکرار می کنیم که گاه ها نه فقط به بهبودی مریضی کمکی نمی کنه، بلکه دلیل گسترش و یا طولانی تر شدن زمان دچار شدن می شه.

 

1- تکیه کردن فقط به ویتامین سی
شاید هممون با مشاهده اولین علامت سرماخوردگی، مصرف نوشیدنیایی مثل آب پرتقال رو افزایش بدیم، اما هنوز دلایل کافی مبنی بر اثر جدی ویتامین سی بر کاهش سرماخوردگی یافت نشده.
مصرف گیاه اکیناسه (سرخارگل) و مکیدن قرصای شامل روی در کاهش علایم سرماخوردگی بسیار موثره، البته به شرط اینکه مرتب استفاده شه و به یه بار اکتفا نشه. یادتون باشه که جذب و دریافت ویتامین دی کافی هم به حفظ سلامت بدن کمک می کنه.

 

2- سرفه و عطسه اشتباه
سرفه و عطسه یه روند به طور کامل طبیعی در زندگیه، اما سرفه و عطسه کردن در دستا می تونه سرعت انتشار ویروس بین افراد و لوازم منزل رو زیاد کنه، چون با دستا کارای زیادی رو انجام می دیم. نکته دیگه اینه که دوری از دست زدن و لمس صورت بینی و دور و بر دهن یه راه مؤثر جهت توقف انتقال ویروس به دستا و به دنبال اون به دیگر افراده.

 

هنگام سرماخوردگی باید تلاش کنین مریض رو مجبور به استراحت در منزل کنین

 

3- نبود استراحت در منزل
ما بیشتر وقتی با یه فرد سرماخورده در منزل روبرو شدن میشیم، فقط به فکر بهبودی حال بیمارمان هستیم و نابودی ویروس رو فراموش می کنیم. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شستن دست هامون، لیوان، هوله و دیگه وسایل شخصی مریض خیلی با اهمیته. باید تلاش کنین فرد مریض رو مجبور به استراحت در خونه کرده و نذارین به محل کار و یا مدرسه و دانشگاه بره.

 

4- موندن در مکانای بسته
گسترش سرماخوردگی در فصل زمستون بیشتره و از اونجایی که در این فصول ما زمان بیشتری رو در مکانای سر بسته مانند اتوبوسا و کلاسای درس و دیگه مکانای مسقف صرف می کنیم ویروس سرما خوردگی با کوچیک ترین عطسه و سرفه به بقیه منتقل می شه. تلاش کنین به جای موندن طولانی در این نوع جاها بعضی وقتا پیاده روی کنین.

از اونجایی که رینو ویروس یا همون ویروس سرماخوردگی در مکان مرطوب دووم نمی آورد، همیشه  رطوبت محیط بینی و صورتتون رو با یه مرطوب کننده مناسب حفظ کنین.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *