4 باور نادرست درباره قلیان

: تا شما به نقطه پایان این سطر برسین، دخانیات جون یه نفر رو گرفته. در هر شش ثانیه یه نفر در گوشه ای از جهان بر اثر مصرف دخانیات می میره. بسیاری دخانیات رو مهمترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر می دونن، این در حالیه که اندازه مصرف سیگار در نوجوانان و جوانان کشور نگران کننده س.

: 4 باور نادرست درباره قلیان

به گزارش ایسنا، به نقل از معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رشد و رواج رو به رشد به کار گیری قلیان که اندازه دود ورودی هر پک از اون تقریبا معادل١٠٠ پک سیگاره و هر وعده کاملش هم با 100 تا 200 نخ سیگار برابری می کنه هم تبدیل به نگرانی بزرگی شده. در گزارش زیر، به بررسی چهار باور نادرست درباره مصرف قلیان پرداخته شده.

 به دلیل عبور دود قلیان ازآب، سموم اون گرفته می شه

دقیقا برعکس؛ اون آبی که توی شیشه قلیان هست، نه فقط این کار رو نمی کنه، بلکه باعث می شه چسبندگی و رسوب مواد زاید در دستگاه تنفسی بیشتر شه و عوامل مریض کننده راحت تر در ریه هامون رسوب کنه. در واقع، عبور دود از آب درون ظرف قلیان و مرطوب شدن ترکیبات سمی (CO) اثرات به مراتب داغون کننده تری نسبت به خشک بودن اون مواد بر ریه مصرف کننده و در آخر تموم اندامای بدن داره.

 خطر یه وعده قلیان از خطر یه پاکت سیگار  کمتره

این موضوع اصلا بزرگ نمایی نیس؛ معمولا سیگاریا بین 12 – 8 پک به یه نخ سیگار میزنن که هر پک حجمی برابر 75 – 40 میلی لیتر داره و در بین 7 -5 دقیقه مصرف یه نخ سیگار حدود 500 تا 600 میلی لیتر دود رو وارد ریه ها می کنه. این در حالیه که مصرف یه وعده قلیان بین 80 – 20 دقیقه زمان میبره و بین 200 – 50 پک به قلیان زده می شه که در هر پک بین 150 تا 1000 میلی لیتر دود وارد ریه ها می شه.

هر وعده مصرف قلیان که  دست کم یه ساعت زمان میبره و با هر پک اون تقریبا تا یه لیتر دود وارد ریه می شه. این دود علاوه بر عوامل مریضی زای دود سیگار، مونوکسیدکربن و عوامل شیمیایی و خطرناک به وجود اومده به وسیله سوخت ذغال هم به اون اضافه می شه. اینکه می گن خطر یه ساعت قلیان از خطر یه پاکت سیگار بیشتره، نه شوخیه، نه بزرگ نمایی. به خصوص قلیانهای میوه ای و جوون پسند. توتونهای این قلیانای مد روز، علاوه بر همه بدیای تنباکوی معمولی، چندین بدی دیگه هم دارن.  مواد افزودنی که کارشون تامین طعم و بوی میوه س و در ترکیب این تنباکوها استفاده می شه یکی از این عوارضه. اونا به دلیل وجود صدها ماده شیمیایی و ده ها عامل سرطان زا، از جمله بنزن، ترکیبات معطر حلقوی، فلزات سنگین و سموم حشره کش آلی می تونه زمینه رو واسه شدید شدن بروز سرطان، خصوصا سرطان خون، شکلای جور واجور مریضی های کشنده و حساسیتای تنفسی و پوستی آماده کنه. در خیلی از موارد، قلیان باعث نمایان شدن علایم آسم خوابیده در بیماران شده و مریضی خاموش اونا رو شعله ور کرده.

در بحث مقایسه قلیان با سیگار، هر چند هر وعده مصرف قلیان برابر 100 تا 200 نخ سیگار (5 تا 10 پاکت) از طرف سازمان جهانی بهداشت برآورد شده، ولی منظور از این مقایسه کم ضررتر اعلام کردن مصرف سیگار نسبت به مصرف قلیان نبوده. بلکه هدف از این مقایسه، تغییر باور عمومی که مصرف قلیان رو به دلیل عبور دود از آب بی ضرر می پندارنده.     هیچ نوع ماده دخانی کم ضرر یا بی ضرر وجود نداره و همه شکلای جور واجور مواد دخانی واسه فرد مصرف کننده و دور و بریا اون زیان آوره و پیشنهاد همه کارشناسان، بر نبود مصرف هر گونه ماده دخانی بطور مطلقه.

 اگه کنار قلیانیا بشینین اما خودتون قلیان نکشید، خطری تهدیدتان نمی کنه

 این باور هم غلطه. چون که شمام در خطرید. دود دست دوم تولیدشده از قلیان، مخلوطی از تنباکو و دود مواد سوختنیه و پس خطر جدی واسه اطرافیانی که در روبرو شدن با دود به وجود اومده به وسیله مصرف قلیان بقیه هستن، حساب می شه. یه وعده یه ساعته قلیان باعث استنشاق دودی برابر ١٠٠ تا ٢٠٠ نخ سیگار واسه فرد مصرف کننده و بین 5 تا 10 نخ (نیم پاکت) واسه دور و بریا می شه. منابع گرمایی واسه سوزوندن تنباکو، مثل چوب نیم سوز یا زغال چوب، هم مخاطرات سلامت رو زیاد می کنن؛ چون این سوختا هنگام اشتعال، سموم خاص خودشون رو تولید می کنن که شامل مقادیر بالینی از مونوکسید کربن، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سرطان زا هستش. اشتراک قطعه دهانی قلیانا هم خطری جدی واسه انتقال بیماریای واگیردار مانند سل، هپاتیت، زگیل و تبخاله.

   به چه دلیل بعضی از کسائی که قلیان میکشن دچار این مشکلات نمی شن؟

چون مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف قلیان دیر ظهور می کنه. سموم داخل توتون و تنباکو حالتی تجمعی پیدا می کنن و وقتی سطح اون از یه حد معینی بالاتر رفت، باعث بروز مشکل در روش تنفس، تعداد تنفس و مشکلات تنفسی می شن؛ در نتیجه، فرد علاوه برانسداد طولانی ریوی و مدت سرطان ریه، دچار آسم هم می شه و واسه کنترل بیماریش نیاز به اقدامات درمانی جدی پیدا می کنه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *