4 باکتری که از طریق لوازم آرایشی قدیمی منتقل می شوند | تغذیه سالم

4 باکتری که از راه لوازم آرایشی قدیمی منتقل می شن

اگه سال هاست که لوازم آرایشی تون رو انبار کردین و نمی خواین اونا رو دور بندازین، شاید وقت اون باشه که دیگه کنارشون بذارین. یکی از دلایلش اینه که لوازم آرایشی قدیمی ، مخصوصا اونایی که قبلا استفاده شدن، بستر مناسبی واسه رشد باکتریایی هستن که می تونه باعث عفونتای پوستی و چشمی کوچیک یا جدی شن.

4 باکتری که از راه لوازم آرایشی قدیمی منتقل می شن

با اینکه خیلی از اشکال لوازم آرایش، شامل مواد نگهدارنده هستن که به کاهش رشد باکتریا کمک می کنه، اما شاید هنوزم بخاطر لوازم آرایش قدیمی تون، به یه عفونت باکتریایی گرفتار شید. اگه لوازم آرایشتان، تغییر رنگ داده، بوی عجیب و غریبی گرفته، یا مربوط به بیشتر از یه سال قبله، باید اونا رو دور بندازین.

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، شکلی از باکتری استافه که در طول تستای آزمایشگاهی در رژ لب، سایه چشم و خط چشم پیدا شده. در حالیکه این باکتری، بیشتر بطور طبیعی روی پوست آدم هست، واسه آدمایی با سیستم ایمنی ضعیف، که به دلیل مریضی شدید، پیری یا یه مریضی طولانی به اون گرفتار هستن، ممکنه باعث عفونت شه. بعضی از گونه های این باکتری، نسبت به درمان با آنتی بیوتیک مقاوم هستن، و اگه درمان نشن، می تونن شدیدا بر روده ها اثر بذارن.

استافیلوکوک وارنری

یکی دیگه از باکتریای گروه استافیلوکوکه. استافیلوکوک وارنری، روی پوست آدم و حیوانات هم هست. در حالیکه شاید در آدمایی با سیستم ایمنی سالم، باعث واکنشای بد نشه، اما می تونه در کسائی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن، واکنشای شدید و مریضی بسازه. در شدیدترین موارد، این باکتری با التهاب درون شامه قلب همراه س، که به دریچه های قلب، آسیب میرسونه.

سودوموناس آئروژینوزا

سودوموناس آئروژینوزا، یه باکتری رایجه که در خاک، آب، و روی پوست هست و با التهاب، بثورات جلدی و در موارد شدید، مسمومیت عفونی، که یه عفونت جدیه و می تونه باعث مشکل ارگانا شه همراه س. سودوموناس آئروژینوزا که روی برس ریمل هست، می تونه چشم رو خراش دهد یا به بافتای نرم و غشاهای چشم، نفوذ کنه.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین

یکی از جدی ترین اشکال باکتریا، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) است، که می تونه روی لوازم آرایشی قدیمی خودشو مخفی کنه، و باعث عفونتی مانند درماتیت یا چشم صورتی شه که می تونه در مقابل درمان با آنتی بیوتیک مقاومت کنه!

این باکتری، بسیار خطرناک در نظر گرفته می شه، چون این عفونت می تونه بدون هیچ سختی ای پخش شه. هنگام به کار گیری لوازم آرایشی، MRSA موجود در لوازم آرایش می تونه وارد یه جوش، بریدگی یا غشاهای مخاطی چشم و بینی شه. علائم اولیه عفونت عبارتند از قرمزی، التهاب و حس داغی روی منطقه آلوده. اگه فکر می کنین که شاید به MRSA آلوده شده باشین، به دنبال درمان فوری برید./ سرخاب سفیداب

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *