4 برنامه غذایی مفید برای 4 دهه مهم زندگی تان | تغذیه سالم

در هر دهه زندگی تون باید رژیم غذایی خاصی داشته باشین. واسه 4 دهه مهم زندگی تون از این برنامه غذایی استفاده کنین.
برنامه غذایی هر فرد در هر دهه زندگی فرق داره چون نیاز بدن تغییر می کنه. چیزی که بدن در جوونی به اون نیاز داره دیگه در دوران پیری لازم نیس. واسه داشتن یه زندگی سالم در همه دوران زندگی لازمه که تغذیه مناسب داشته باشیم.
دهه دوم : واسه آینده برنامه ریزی کنین
اگه بتونین هرچه زودتر یه برنامه غذایی سالم تنظیم کنین، به سلامت خود کمک بیشتری کردین.
در دهه دوم استخوانا رو بسازین :
می دونستین که استخوانا تا ۲۹ سالگی رشد می کنه؟ با رسیدن به دهه سوم زندگی توده استخون به بالاترین درجه می رسه پس وقت مصرف مواد غذایی غنی از کلسیمه. حتی اگه لبنیات مصرف نمی کنین می تونین نیاز روزانه خود رو با مصرف سبزیجات تامین کنین.
در دهه ۲؛ پروتئین هم اضافه کنین :
امتحان دارین یا در زمان مشخص باید کار خود رو ارائه بدید؟ مصرف غذاهای غنی از پروتئین هر ۳ یا ۴ ساعت در روز، راز کنترل استرس روزانه و بالا نگه داشتن اندازه سوخت و ساز بدن است. مصرف نوشیدنیای کافئین دار تنها بدن رو تحریک می کنه و اصلا انرژی ایجاد نمی کنه.
دهه سوم زندگی :
در دهه سوم مصرف منیزیم رو به بیشترین حد برسونین :
این ماده معدنی از عضلات و اعصاب مواظبت می کنه، فشار خون رو کنترل و از بدن در برابر مریضی قلبی و دیابت مواظبت می کنه. در دهه سوم زندگی، اندازه پیشنهاد شده از ۳۱۰ به ۳۲۰ میلی گرم زیاد میشه.
یه چهارم پیمانه تخمه کدوی تفت داده شده شامل ۳۰۷ میلی گرم منیزیمه.

در دهه سوم؛ روزی هفت کالری کم کنین :
در این سن روند سوخت و ساز بدن به دلیل از دست رفتن عضله، کنه می شه؛ پس از همین حالا مراقب باشین. یه زن فعال که روزی ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری مصرف می کنه می تونه با کم کردن روزی ۷ کالری در روز، وزن خود رو کنترل کنه. بهتره هر سال این کار موندگاری پیدا کنه تا فرد بتونه وزن سالم خود رو حفظ کنه.
دهه چهارم زندگی :
دهه ۴: قرص ویتامین D استفاده کنین
با بالا رفتن سن، پوست توانایی جذب نور خوشید رو از دست میده و مثل نوجوونی و دهه دوم زندگی بدن به طور موثر نمی تونه ویتامین D جذب کنه.
واسه تامین اندازه پیشنهاد شده که ۶۰۰ واحد بین المللی در روزه، شاید در ماه های تاریک تر نیاز به مصرف مکمل باشه.
دهه چهارم : با وزنه کار کنین
در جوونی، به ورزشای هوازی می پردازیم اما تمرینات مقاومتی و تقویتیه که کمک می کنه تراکم استخون حفظ شه و روند از دست رفتن عضله مربوط به سن کنه شه. گرم کردن بدن با نرمش قبل و بعد از ورزش فراموش نشه.
دهه پنجم : مراقب خوردن خود باشین
پس از ۵۰ سالگی، خطر بروز حمله قلبی، پوکی استخون و سرطان سینه زیاد میشه اما محدود کردن نوشیدنیای کافئین دار یکی از راهکارهای موثر در کاهش پیدا کردن این خطره.
در دهه پنجم: مصرف ویتامین B12 رو زیاد کنین 
این ویتامین که فقط در گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیاته، در تولید DNA و ساخت سلولای سالم خون نقش مهمی داره.
واسه جذب ویتامین B12، معده اسید تولید می کنه و ویتامین غذا به بیرون نشت پیدا می کنه اما با بالا رفتن سن، روند تولید اسید معده کندتر می شه و تقریبا در ۳۰ درصد مردم B12 خوب جذب نمی شه به خاطر همین این افراد نیاز به مصرف مکمل پیدا می کنن.
در دهه پنجم : غذاهای دریایی بخورین
روغن ماهی می تونه بهترین ماده واسه پیشگیری از بیماریای قلبی و سکته باشه. بررسیای گذشته محققان انگلیسی نشون میده، آدمایی که هفته ای ۵ وعده یا بیشتر ماهی مصرف می کنن، ۱۲ درصد کمتر از بقیه در خطر بیماریای قلبی قرار می گیرن.

منبع : khorasannews.com

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *