4 تداخل دارویی کشنده را بشناسید

داروهایی که با تلاش علم پزشکی واسه مقابله با مریضیا تولید می شن اگه بدون مشورت دکتر در ترکیب باهم مصرف شن، بعضی وقتا به معجونی سمی و کشنده تبدیل می شن. در این نوشته کوتاه با 4 دارو آشنا میشین که تداخل یا استفاده همزمانشان دلیل اینجور نتیجه ای می شه.
خیلی از آدما مخصوصا سالمندان که به دلیل دچار شدن به ناراحتیا و مریضیای جور واجور به چندین دکتر مراجعه می کنن و ناچار به مصرف داروهای زیاد هستن اگه قبل از مصرف داروهای تجویزی با دکتر مشورت نکرده و در مصرف درست اونا اهمال کنن ممکنه جون خود رو به طور جدی به خطر بیاندازند چراکه تداخل دارویی نتیجه های خطرناکی داره و بعضی وقتا حتی می تونه جون مریض رو تهدید کنه.
دکتر «لئونارد پائولوزی»، کارشناس مریضیای واگیردار در این رابطه میگه: بیماران باید از ترکیبای سمی احتمالی به وجود اومده به وسیله مصرف همزمان بعضی داروها بدونن و قبل از مصرف همزمان چند دارو با دکتر مشورت کنن.

سایت women"s Health در این مقاله به معرفی چهار نمونه از کشنده ترین شکلای جور واجور تداخلات دارویی پرداخته که به توضیح زیره:

ترکیب داروهای افسردگی با مُسکنا
بعضی داروهای افسردگی اندازه ترشح ماده شیمیایی شادی زا موسوم به سروتونین رو در مغز زیاد می کنن. همزمان هم بعضی مُسکنا تاثیری مشابه دارن و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز موجب پریشونی و استرس، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می شه.

ترکیب مُسکنا با داروهای ضداضطراب
هر دوی این داروها به عنوان ترکیبات کُندکننده عملکردهای بدن عمل می کنن که در مواقع احساس درد یا موقع اضطراب موجب آرامش فرد می شن اما این داروها از اونجا که می تونن ضربان قلب و تنفس رو هم شدیدا پایین بیارن مصرف همزمان اونا ممکنه عواقب مرگباری داشته باشه.

ترکیب داروهای کاهنده کلسترول با داروهای ضدقارچ
آدمایی که سابقه دچار شدن به عفونت مخمر رو داشتن با داروی «فلوکونازول» که یه جور داروی ضدقارچه آشنا هستن. هم اینکه استاتینا از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پرمصرف ترین شکلای جور واجور داروهای تجویزی در جهان هستن که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضدقارچ به ضعف شدید ماهیچه ای یا آسیب کلیوی منجر می شن.

ترکیب سه گانه مُسکنا با داروهای ضداضطراب و داروهای شل کننده عضلات
پزشکان می دونن ترکیب این سه دارو کشنده س اما شاید بعضی بیماران به دلیل مراجعه به دکترای جور واجور و تجویز همزمان این داروها، اونا رو به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنن که در این صورت جون خود رو به طور جدی به خطر میندازن.

پس، اطلاع رسانی درست و کامل به بیماران از راه داروخونها، کلینیکا و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی اقدامی لازم واسه پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و نتیجه های مرگبار مصرف همزمان داروهاییه که قراره ما رو از عواقب ناخوشایند مریضیا نجات بدن نه اینکه قاتل جانمون شن!

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *