4 تصور قدیمی در خصوص سفید شدن مو

: ۴ تصور قدیمی در مورد سفید شدن مو

: 4 تصور قدیمی در مورد سفید شدن مو

افسانه ها و خیالات زیادی در مورد سفید شدن موها هست. بعضی از اونا به مرور به یه نظریه دقیق علمی تبدیل شدن و یه سریای دیگه هم در حد یه خرافه باقی موندن. همونطور که میدونید موهای مشکی از نشونه های جوانیه و سفید شدن موها یکی از غم انگیز ترین اتفاقاتیه که می تونه واسه فرد بیفته مخصوصا اگه هنوز در سن جوونی باشه. دکتر “Rajat Kandhari” یه متخصص پوست و مو در دهلی نو میگه دلیل اصلی سفید شدن موها خالی شدن ملانوسیتای مو از رنگدانهای ملانین بوده که در آخر موی خاکستر یا سفید رو به وجود می آورد.

خیلی از ما تا الان حرفا و نظریه های مختلفی در خصصوص سفید شدن موها شنیده ایم. اما خیلی از اونا می تونن تنها یه خرافه بی پایه باشن که اعتماد به اونا نه فقط سلامت موهای ما رو تهدید کنه بلکه دردسرای دیگه رو هم به دنبال داشته باشه. در ادامه چند افسانه در این مورد می خونیم و درست یا غلط بودن اونو با هم بررسی می کنیم.

۱. برداشتن یه تار موی سفید باعت سفید شدن بقیه موها می شه.

این یه تصور بی پایه و اساسه. یه موی سفید که از سر شما کنده شه فقط با یه موی سفید دیگه جانشین می شه. و هیچ تاثیری در زیاد شدن موهای سفید شما نداره. کارشناسان فکر می کنن رشد مو و ناخن و هم اینکه اندازه رنگدانهای مو با سن رابطه داره. افزایش سن در کم شدن اندازه رنگدانها دخالت داره در نتیجه دلیلی که موی سفید شما رو زیاد می کنه کنده شدن یه موی سفید دیگرتون نیس بلکه چرخش همیشگی عقربهای ساعتتانه.

۲. استرس عامل اصلی سفید شدن موهاست.

این یه فرضیه به طور کامل درسته. بسیاری فکر می کنن استرس یکی از عوامل مهم سفید شدن موهاست. درواقع عامل اصلی پیری زورس که در آخر به سفید شدن موها منجر می شه یا یعنی یکی از اثرات اون روی موها اتفاق میفته ژنتیکه. شما اگه ژن یا ارثیه پیری زودرس رو نداشته باشین شانس بیشتری دارین که از اون قسر دربروید. اما استرس شک نداشته باشین عاملیه که پیری زودرس رو سرعت میده

۳. قرار گرفتن دراز مدت در برابر نور خورشید باعث سفید شدن موهاتون می شه.

اینم فرضیه درستیه. در واقع اشعه فرابنفش علاوه بر اینکه پوست شما رو تهدید می کنه رنگدانهای موهاتون رو هم تحت شعاع خود قرار میده. واسه همینه که الان خیلی از مرکز تولید لوازم آرایشی بهداشتی روی موادی مشابه ضد آفتاب های پوست واسه محفوظ نگه داشتن موا از اشعه فرابنفش سرمایه گذاری می کنن. به هر حال پیشنهاد ما به شما اینه که موهاتون رو هم از شر آفتاب در امان نگه دارین.

۴. رنگ کردن همیشگی موها باعث سفید شدن اونا می شه.

اینم یه تصور غلطه. رنگ کردن مو هیچ آسیبی به رنگدانها نمیرسونه اما لازمه وقتی که موهاتون رو در برابر مواد شیمیایی رنگ موها قرار می دید از طرفی به سلامت اونا و هم اینکه تغذیه و مراقبت از اونا هم اهمیت بدین. پس از رنگ کردن موهاتون از شامپوای مناسب و ماسک موهای موثر استفاده کنین تا از سوختن موهاتون و تاثیر منفی رنگ مو در نازک تر شدن و خاکستری به نظر اومدن اونا جلوگیری کنین.

نظر شما چیه؟

منبع

.

منبع : 7ganj.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *