4 توصیه‌ی غذایی برای این‌که دچار کم‌خونی نشوید | تغذیه سالم

4 پیشنهاد غذایی واسه این که دچار کم خونی نشید

در بیشتر موارد کم خونی نتیجه کمبود آهن بدنه که با احساس خستگی و بی حالی شدید همراه س. در بعضی موارد افراد کم خون احساس سرگیجه و مخصوصا سردرد می کنن.

تغذیه مناسب، سالم و جور واجور از خیلی از مریضیا پیشگیری به عمل می آورد و کم خونی هم از این مستثنی نیس. اگه شمام تغذیه سالم و متنوعی داشته باشین رگ هاتون پر از خون سالم هستش. در این مطلب شما رو با مواد غذایی مفیدی آشنا می کنیم که کم خونی رو از شما دور می کنه.

واسه مقابله با کم خونی مواد غذایی پر از ویتامین B12 بخورین

ویتامین B12 بیشتر در اجناس غذایی حیوونی مثل گوشت گاو، ماهی و هم اینکه به اندازه کمتری در تخم مرغ و پنیر هست. متأسفانه افراد گیاه خوار بیشتر در برابر کم خونی جدی قرار می گیرن.

اگه شمام نفس نفس می زنید، احساس خستگی و بی اشتهایی می کنین، در دست و پاتون احساس سوزش یا گزگز دارین، یا این که قلبتون تندتر می زنه احتمال داره که دچار کم خونی شده باشین. اگه این علائم رو در خود مشاهده کردین حتماً به دکتر مراجعه کنین تا براتون مکمل ویتامین B12 تجویز کنه. بدن ما روزانه به 2.4 میلی گرم از این ویتامین نیاز داره. حتماً در تغذیه خود گوشت، ماهی، تخم مرغ و میوه رو به طور جور واجور بذارین.

 

واسه مقابله با کم خونی مواد غذایی پر از آهن رو دریابید

آهن واسه تولید هموگلوبین لازمه. آهن دو نوعه: آهن هِم و آهن غیر هِم. آهن هِم بیشتر جذب بدن می شه و در گوشت قرمز و جگر خیلی هست. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که جگر در عین حال شامل اندازه زیادی کلسترول هم هستش. آهن موجود در عدس، توفو و کشمش سخت تر جذب بدن می شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم این مواد غذایی رو با مواد غذایی پر از آهن هِم یا مواد غذایی پر از ویتامین C استفاده کنین تا راحت تر جذب بدن شن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که غلات هم پر از آهن هستن و از مصرف اونا هم غافل نشید.

باید بدونین که زنان زیر 50 سال به 18 میلی گرم و زنان بالای 51 سال و مردان بزرگسال به 8 میلی گرم آهن نیاز دارن. در هر وعده غذای شامل گرم فیله گاو، 14 میلی گرم و در هر وعده غلات غنی شده 10 میلی گرم آهن هست.

 

 واسه مقابله با کم خونی مواد غذایی پر از ویتامین C استفاده کنین

ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم غذاهایتان رو با بروکلی و فلفل دلمه ای بخورین و از مرکبات غافل نشید چون این مواد غذایی پر از ویتامین C هستن. هم اینکه باید بدونین که ویتامین C به توازن اثرات «فیتات» phytate کمک زیادی می کنه. محققان سوئدی ثابت کردن وقتی که مواد غذایی پر از ویتامین C با مواد غذایی شامل فیتاتا مثل اسفناج، سیب زمینی شیرین و ریواس میل می کنین آهن بهتر و بیشتر جذب بدنتون می شه. پیشنهاد می کنیم روزانه دست کم یه فنجون مواد غذایی پر از ویتامین C بخورین.

 

واسه پیشگیری از کم خونی از مواد غذایی پر از فولات غافل نشید

فولات یا همون ویتامین B٩ که به اسید فولیک هم می شناسنش به تقسیم شدن گلبولای قرمز کمک زیادی می کنه و به خاطر همین حمل اکسیژن رو راحت تر می سازه. به استثنای کسائی که نمی تونن فولات رو از راه مواد غذایی جذب کنن و نیاز به درمان با اسید فولیک دارن، بقیه افراد می تونن از راه مصرف مواد غذایی اندازه این ماده رو در بدنشون بالا ببرن. مواد غذایی مثل اسفناج، غلات غنی شده، عدس، لوبیاها، سبزیجات دارای برگ سبز، آب پرتقال، جگر و آجیلا پر از اسیدفولیک هستن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بدن ما روزانه به 400 میلی گرم فولات نیاز داره و با مصرف یه فنجون عدس یا لوبیا کم و بیش میشه این اندازه رو تأمین کرد.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *