4 تیپ ورزشی برای زندگی پرتحرک

آکایران :ماهنامه مطب – دکتر اردلان آزاد: ورزش شکلای جور واجور مختلفی داره و از شدت مختلفی هم برخورداره با این حال همه شکلای جور واجور اون با اثری عجیب بر بدن همراه بوده و هرکدوم از اون بر یه تیکه از بدن تمرکز بیشتری داشته و سلامت اونو تضمین می کنه. براین پایه میشه تنها یه نوع ورزش رو انتخاب و انجام داد و یا اینکه چند نوع تمرین بدنی رو دنبال کرد. مثلا دویدن، دوچرخه سواری و شنا جز فعالیتای ایروبیک بوده و باعث تقویت قلب می شه.
بنا : این در حالیه که فعالیتای استقامتی باعث ساخت عضله و استخون شده و تعادل رو حفظ می کنه. ورزشای کششی و یوگا هم باعث نرمی حرکت انداما شده و درد رو کم می کنه. مهم نیس واسه شروع، دنبال یه تیم ورزشی بگردین تا بتونین ورزش رو شروع کنین بلکه باید بسته به وقت و فرصت که دارین نوع ورزش مناسب واسه خود رو انتخاب کنین و به صورت روزانه انجام بدین. براین پایه می تونین یکی از تیپای ورزشی ذکرشده رو دنبال کنین.
ورزشای سبک تیپ 1
فقط واسه حفظ جنب و جوش در زندگی

: 4 تیپ ورزشی واسه زندگی پرتحرک

اگه شما از اون دسته آدمایی هستین که حتی فرصت 15 تا 30 دقیقه ورزش روزانه رو ندارین نباید فکر اونو کلا از ذهن تون پاک کنین چون انجام بسیاری فعالیتای سبک هم می تونه شما رو از فواید ورزش روزانه بهره مند سازه.
ورزش در خونه: خونه رو جارو بکشین، ماشین رو بشورید و سری به حیاط و باغچه بزنین و علفای هرز رو جدا کنین و چمنا رو کوتاه کنین.
ورزش در محل کار: در صورت امکان مسیرها رو پیاده برید. مثلا راه خونه تا محل کار رو پیاده برید و یا از دوچرخه استفاده کنین. در محل کار به جای به کار گیری آسانسور از پله استفاده کنین. فاصله تا ایستگاه اتوبوس رو پیاده روی کنین. اگه از ماشین واسه رسیدن به محل کار استفاده می کنین وسیله نقلیه خود رو در محلی دورتر پارک کنین و باقی راه رو پیاده برید. اگه از تاکسی و یا اتوبوس استفاده می کنین کمی قبل از رسیدن به مقصد پیاده شید و بقیه راه رو پیاده برید. تلفن رو در محل کار خود دور از دسترس بذارین تا به بهونه جواب دادن اون کمی جنب و جوش داشته باشین.
ورزش در کنار خونواده یا دوستان: بین بازی با فرزندان کمی جنب و جوش تون رو زیاد کنین. آخر هفته با همسایه و یا دوست خود به دوچرخه سواری برید. در حیاط خونه با فرزندان بازیای پرتحرک انجام بدین.
ورزش هنگام تماشای تلویزیون: وقتی که مشغول تماشای تلویزیون هستین ثابت نشینین بلکه می تونین کمی حرکت کششی به سمت بالا و پایین و چپ و راست انجام بدین.
ورزشای سبک تیپ 2: کم اما بهتر از هیچی!

بیشتر مردم وقتی که تصمیم می گیرن یه برنامه ورزشی رو دنبال کنن تصور می کنن باید به یه تیم ورزشی ملحق شن و ورزشای سخت رو دنبال کنن در حالی که حتی روزانه 10 تا 20 دقیقه نرمش و یا ورزش سبک هم بسیار سودمنده. انجام ورزشای سبک قبل از شروع دوره های سنگین ورزش بسیار مفیدتره.
بر ورزشای مورد علاقه تون تمرکز کنین: واسه شروع کافیه روی ورزشای مورد علاقه تون تمرکز کنین. اگه شنا و یا تنیس ورزش مورد علاقه تونه می تونین کم کم اندازه این نوع ورزش رو اضافه کنین. واسه شروع از ورزشایی استفاده کنین که انجام اون واسه شما راحت باشه.
تمرینات رو به آرومی انجام بدین: واسه شروع کافیه تنها تمرینات ورزشی رو انجام بدین که با اون احساس راحتی می کنین. مثلا اگه به دویدن علاقه دارین لازم نیس حتما دو ماراتن رو انتخاب کنین بلکه می تونین فاصله کوتاه تری رو طی کنین.
روی اهداف کوتاه مدت تمرکز کنین: تمریناتی که با کم شدن استرس و تقویت انرژی همراه س بیشتر از ورزشای کم کننده وزن پیشنهاد می شه.
ورزش رو در اولویت بذارین: یکی از بهترین مواردی که واسه سلامت فکر و جسم پیشنهاد می شه ورزشه. اگه از چاقی بیشتر از اندازه رنج می برید حتما ورزش رو در راس برنامه زندگی خود بذارین.
سخت نگیرید: اگه نسبت به وضعیت جسمی خود احساس خوبی ندارین تلاش کنین به وزن، سن و اندازه چاقی خود فکر نکنین. جا دادن یه برنامه حتی کوچیک ورزش در زندگی مطمئنا اعتماد به نفس زیادی رو به شما خواهدداد.
دلسرد نشید: اگه پس از انجام دستورات فوق نتیجه ای نیافتید دلسرد نشید و به برنامه تون ادامه بدین. حتما تغییراتی رو در عرض چند هفته آینده مشاهده می کنین.
چند مورد ایمنی هنگام شروع ورزش
اگه تا الان ورزش نکردین قبل از شروع تمرینات بدنی حتما موارد زیر رو به ذهن خود بسپارین:
مشاوره پزشکی: اگه گرفتار به مریضی خاصی هستین و یا از بیماریای قلبی و عروقی و یا فشار خون بالا رنج می برید قبل از شروع ورزش با دکتر خود مشورت کنین.
کشش: مهم نیس چه ورزشی رو انتخاب می کنین. مهم اینه کشش کافی رو داشته باشین تا بدن تون انعطاف پذیری لازم رو پیدا کنه و دامنه حرکت بیشتری یابد.
آب بدن: وقتی بهترین کارکرد رو داره که هیدراته باشه و دچار کمبود آب نباشه. پس هنگام ورزش به خصوص در مدت زمان طولانی و در هوای گرم، نوشیدن اون فراموش تون نشه.
ورزشای سبک تیپ 3: با ورزش تفریح کنین

بسیاری فعالیتا وجود دارن که کیفیت ورزش رو داراس. مثلا شرکت در کلاس یوگا، گوش دادن به موسیقی و انجام حرکات موزون، راه رفتن روی تردمیل هنگام تماشای تلویزیون، کار با یه رفیق و خوردن یه قهوه و یا تماشای یه فیلم با اون و در آخر انجام بازیایی مانند گلف و یا باغبانی همه می تونه از فعالیتایی باشه که ضمن کمک به کالری سوزی و جنب و جوش، خوشحال کننده و باحال هم باشه.
همراه ورزش، فعالیت مورد علاقه تون رو انجام بدین. فعالیتای زیادی هست که کیفیت اون مانند ورزشه اونو انتخاب کنین و همراه اون ورزش کنین. مثلا می تونین کلاس یوگا شرکت کنین، موسیقی مورد علاقه تون رو گوش بدین و با بچه خود حرکات موزون انجام بدین، هنگام تماشای تلویزیون روی تردمیل راه برید و یا از دوچرخه ثابت استفاده کنین، با دوستان تون بیرون برید و قهوه بخورین و یا فیلم تماشا کنین و یا از فعالیتای در فضای باز مانند گلف و یا باغبانی لذت ببرین.
ورزش فعالیت اجتماعیه: ورزش فرصتی واسه اجتماعی شدنه. با ورزش می تونین یه وقتی رو با دوستای خود سپری کنین و بیرون از خونه باشین.
ورزشای سبک تیپ 4: پرتحرک بمونین

تغییر سبک زندگی و رفتار سخته این مسئله زمان و تلاش زیادی نیاز داره اما اگه میانبری به نام ورزش رو انتخاب کنین مطمئنا پس از مدت زمان کوتاهی متوجه تغییرات مفیدی در جسم و فکر خود میشین.
خودتون رو تشویق کنین: تشویق خود واسه رسیدن به اهداف ورزشی یکی از روشای پرتحرک ماندنه. مهم نیس چقدر کاهش وزن داشتین مهم اینه که ورزش رو در برنامه زندگی خود بذارین و واسه اون تلاش کنین.
کمک کنین تا ورزش عادت شه: تا جایی که ممکنه هر روز، ساعت خاصی رو به ورزش اختصاص بدین و اونو به یکی از عادتای خود تبدیل کنین. در اینجور حالتی اگه روزی تمرینات رو انجام ندین احساس خوبی دارین.
پیشرفت خود رو ثبت کنین: مراحل پیشرفت خود رو در دفترچه ای یادداشت کنین. این کار هم سرگرم کننده س و هم اینکه پس از گذشت زمان، تماشای این پیشرفت باحال خواهدبود.
ورزش رو واسه خود لذت بخش کنین: مشغله های تون رو کنار بذارین و تصور کنین این وقت فقط به شما اختصاص داره. موسیقی مورد علاقه تون رو بذارین و در فضای باز، حیاط و یا پارک مشغول به ورزش شید.
بقیه رو از برنامه ورزشی خود باخبر کنین: با بقیه درباره برنامه تناسب اندام خود صحبت کنین. این کار به شما انگیزه میده. شاید به این روش واسه ورزش همراه هم پیدا کنین.
نگاهی به مجلات سلامت و سایتای اون بندازین: خوندن مطالب مربوط به سلامت و تناسب اندام و هم اینکه تماشای تصاویر آدمایی که از تناسب اندام بهره مند هستن و ورزش می کنن به شما انگیزه میده تا فعال بمونین.
کدوم ورزش بهتره؟
با اینکه همه شکلای جور واجور ورزش تاثیر برابری بر سلامت جسم داره اما تمرینات ورزشی به چند دسته تقسیم می شه که با باخبر شدن از اون می تونین با در نظر گرفتن نیاز بدن تون فقط به ادامه یه گروه از اون بپردازید و یا یه سری از شکلای جور واجور ورزش رو دنبال کنین.
ورزشای هوازی مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا قلب رو تقویت می کنه و تحمل بدن رو زیاد می کنه.
تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری، توده ماهیچه و استخون رو زیاد می کنه. ضمن اینکه به تعادل بدن هم کمک می کنه. مثل این ورزشا واسه افراد سن بالا بهتره و مانع از برهم خوردن تعادل اونا می شه.
تمرینات انعطاف پذیری مانند ورزشای کششی و یوگا مانع آسیب بدن شده، دامنه حرکتی رو زیاد کرده و سفتی بدن و درد رو کم می کنه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *